Panel dyskusyjny dotyczący eugenicznych i rewolucyjnych korzeni seksedukacji odbył się w sali audiowizualnej liceum salezjańskiego. To była kolejna odsłona "Nocy Kościołów"
W dyskusji zatytułowanej "Eugeniczne i rewolucyjne korzenie sex-edukacji" wzięli udział: dr Małgorzata Jaszczuk-Surma, Katarzyna Górska, Justyna Stępkowska, Jakub Bałtroszewicz oraz mgr Katarzyna Stępkowska. Moderatorem rozmowy była: red. Magdalena Trojanowska.
Witając zgromadzonych, dyrektor liceum salezjańskiego we Wrocławiu ks. Jerzy Babiak wyraził swoje uznanie, ale i jednocześnie zaniepokojenie małą frekwencją, sugerując, iż najprawdopodobniej spowodowane jest to niską świadomością rodziców i wychowawców.
Mówiono o zagrożeniach jakie niesie zła edukacja seksualna dzieci i jak ważnym problemem jest w dzisiejszym świecie.
We wprowadzeniu Magdalena Trojanowska postawiła i argumentowała tezę, iż edukacja seksualna jest częścią pewnej inżynierii politycznej i społecznej, która ma swoje korzenie w eugenice. Następnie Małgorzata Juszczuk-Surma oraz Katarzyna Górska przybliżyły eugeniczną naturę tego zagadnienia od źródeł historycznych, genezy eugeniki, po założycieli aż do dzisiejszych jej kontekstów w seksedukacji.
W dalszej części panelu Justyna Stępkowska, Jakub Bałtroszewicz, Sekretarz Generalny Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka "One Of Us" oraz Katarzyna Stępkowska podawali przykłady fatalnych w skutkach konsekwencji zażywania tabletek antykoncepcyjnych, o wpływach "zachodniej mody" wśród gimnazjalistek na ich używanie oraz szerzącej się pornografii już na poziomie dzieci ze szkół podstawowych. Wypowiedzi były uzupełnione o prezentacje multimedialne.
O tym, co zmotywowało przybyłych na to wydarzenie do uczestnictwa w konferencji mówili przed wykładem:
Swoimi wrażeniami z usłyszanej dyskusji podzieliła się jedna z obecnych na sali słuchaczek:
Panel o seksedukacji w ramach Nocy Kościołów to istotne wydarzenie sygnalizujące temat, który niedługo może stać się palącym problemem w Polsce. Spotkanie przyczyniło się do zwiększenia świadomości jak poważnym i niebezpiecznym dla człowieka może być nieodpowiedzialna edukacja.