Wakacyjna propozycja rekolekcyjna dla muzyków może jednak być bardzo atrakcyjna.
- Pomysł się wziął od Bibera, ale nie od gwiazdy młodzieżowej muzyki, a od Heniricha Ignaza Franza żyjącego w XVII w. - mówi z uśmiechem ks. Bartłomiej Kot, duszpasterz akademicki i muzyk.
Ów kompozytor napisał 16 sonat różańcowych na skrzypce z basso continuo - po jednej do każdej tajemnicy i jedną dodatkową. Każda z nich samą muzyką opisuje rozważane treści.
W jaki sposób? - To tylko jeden z przykładów. Skrzypce mają przestrojone struny do każdej sonaty inaczej. Już samo to, że patrzy się na skrzypka, który kładzie palce w innych miejscach, a inne dźwięki się odzywają robi wrażenie uczestniczenia w jakiejś tajemnicy - opowiada.
Innym przykładem jest jedna z kantat Jana Sebastiana Bacha. We fragmencie arii, w której instrumentem solowym jest flet, zapis nutowy wskazuje, że muzyk nie ma jak wziąć oddechu.
- Wielu myślało, że utwór jest źle napisany, że trzeba coś poskracać, gdzieś wstawić pauzy. W końcu ktoś doszedł do wniosku, że skoro jest to aria o konaniu Chrystusa, ten flecista ma grać jakby się dusił. Dlaczego? Bo na krzyżu ludzie umierali przez uduszenie. W ten sposób muzyka zaczyna opowiadać rzeczy niebezpośrednio - dotyka zmysłów - dodaje.
Powyższe przykłady charakteryzują to, co będzie się działo na rekolekcjach. - Chciałbym zaproponować odczytywanie utworów w taki sposób jak się czyta ikony. Słuchając i mając przed oczami partyturę, będziemy mogli wyszukiwać teologiczne i biblijne smaczki, akcenty i perełki - wyjaśnia ks. Bartłomiej.
Niestety rekolekcje nie są dla wszystkich. Wynika to z dość wąskiej grupy odbiorców, którzy mają odpowiednią wiedzę muzyczną, by móc w ogóle otworzyć partyturę i zrozumieć co w niej jest napisane.
- Zapraszam do Piwnicznej Zdrój w Beskidzie Sądeckim od 20 do 26 lipca. Zapisy trwają jednak tylko do 10 lipca. Zapewniam, że będzie miła, kameralna atmosfera i wierzę, że to będzie wspaniała przygoda dla wszystkich, którzy chcieliby ożywić swoje życie duchowe, spojrzeć na siebie i swoje sprawy - nie tylko muzyczne - z innej perspektywy, spotkać ludzi o podobnej wrażliwości, poszukać ważnych odpowiedzi i doświadczyć prawdziwego Piękna - zachęca ks. B. Kot.
Szczegóły dotyczące zgłoszeń na www.maciejowka.org.