Nowy numer 43/2020 Archiwum

Radykalizm nie sprzyja porozumieniu

Stolica Dolnego Śląska świętuje dziś wspomnienie głównego patrona miasta. Prezydent Wrocławia, odnosząc się do budowania tożsamości, mówił w czasie sesji Rady Miasta m.in. o dokonujących się zmianach kulturowych i cywilizacyjnych.

Świętowanie rozpoczęło się tradycyjnie w kościele garnizonowym w rynku, gdzie znajduje się kaplica rajców miejskich, ufundowana i wyposażona przez Radę Miasta. Jej przewodniczący Jacek Ossowski mówił ze wzruszeniem, że dla niego najpiękniejszym i najważniejszym jej elementem jest witrażowy portret papieża Jana Pawła II.

Po złożeniu kwiatów pod tablicą rajców w kierunku Ratusza wyruszył pochód, w którym, w towarzystwie orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji i bractwa kurkowego, szli radni i władze miasta.

Przed wejściem do sali Wielkiej Ratusza odbyła się uroczystość intronizacji nowego króla bractwa kurkowego. Dotychczasowego - Agnieszkę Kroczak - zastąpił Jerzy Bac. Hetman bractwa Zbigniew Wierzbicki zameldował wcześniej o tym, co dzieje się w obronności miasta.

Następnie rozpoczęła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. W swoim wystąpieniu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz mówił o tożsamości miasta, której tworzenie domknęło się, według niego, w czasach "Solidarności". Podkreślił, że każdy z dzisiaj nagrodzonych dołożył do tego swoją cegiełkę.

Prezydent mówił również o zmianach kulturowych i cywilizacyjnych. Pierwsze są związane z Europejską Stolicą Kultury i z momentem "kiedy to kultura w Polsce niemal ostatecznie zaakceptuje swą najsilniejszą obecność w przestrzeniach zurbanizowanych". Drugie są związane z "tęsknotą za prostszym rozumieniem demokracji, wielokrotnie bardziej bezpośrednim, przynajmniej w deliberatywnym znaczeniu".

- To dobry objaw, jeśli będziemy umieli uczynić go dobrym narzędziem do bycia razem, do uwspólniania. Wówczas odniesiemy sukces. Zmiana charakteryzuje się zawsze radykalnością artykułowanych potrzeb i poglądów. Radykalizm nie sprzyja zrozumieniu i porozumieniu - mówił i apelował:

R. Dutkiewicz przekonywał, że wyznawanych przez siebie wartości uczył się m.in. od o. Ludwika Wiśniewskiego i ks. Stanisława "Orzecha" Orzechowskiego - od dzisiaj Honorowych Obywateli Wrocławia.

W dalszej części sesji Rady Miasta zostały przyznane nagrody prezydenta Wrocławia oraz nagrody Wrocławia.

O godz. 18.30 rozpocznie się w katedrze wrocławskiej Msza św. w intencji miasta, jego mieszkańców i rządzących oraz całej archidiecezji, której również patronuje św. Jan Chrzciciel.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama