Wygraj podwójne zaproszenie na pierwszy koncert w ramach Wrocławskiego Lata Organowego. "Non Sola Scripta" rozpoczyna się 28 czerwca.
Festiwal Wrocławskie Lato Organowe ma ponad dwudziestoletnią historię i cieszy się niezmiennie ogromną popularnością. Przed 10 laty do nazwy imprezy dołączona została łacińska sentencja "Non Sola Scripta", co oznacza "nie wszystko zapisane". Te słowa oddają charakter imprezy, którą wyróżnia element improwizacji.
Andrzej Chorosiński, dyrektor artystyczny projektu, podkreśla, że każdy z koncertów jest jedyny w swoim rodzaju. Improwizacja artystów sprawia, że nigdzie i nigdy więcej dany utwór nie będzie brzmiał tak samo. - Komponowanie i wykonywanie następuje w tym samym momencie - wyjaśnia. Taka technika wymaga niezwykłych umiejętności i kunsztu.
Nazwa festiwalu wskazuje, że instrumentem wiodącym są organy. Jednak uczestnicy koncertów będą mogli posłuchać również muzyki instrumentalnej i wokalnej.
Pierwszy koncert odbędzie się w niedzielę 28 czerwca o godz. 19 w kościele pw. Świętego Krzyża. Bilety w cenie 15 zł (ulgowy) i 20 zł (normalny) są do nabycia tuż przed koncertem. Będzie można posłuchać dyrektora artystycznego festiwalu, Andrzeja Chorosińskiego (organy) oraz zespołu Wratislavia Trumpet Consort w składzie: Igor Cecocho (lider), Seweryn Wróbel, Paweł Spychała, Aleksander Zalewski.
Mamy dla Państwa dwa podwójne zaproszenia na niedzielny koncert. Wystarczy napisać do nas wiadomość na adres wroclaw@gosc.pl, w której znajdzie się odpowiedź na pytanie: "Która edycja Wrocławskiego Lata Organowego odbywa się w czasie rozpoczętych właśnie wakacji?". W temacie proszę napisać Non Sola Scripta, a w treści, oprócz odpowiedzi, również imię i nazwisko oraz numer telefonu. Zwycięzców - dwie pierwsze osoby, które udzielą prawidłowej odpowiedzi - poinformujemy mailowo. Podpowiedź można znaleźć na stronie organizatora www.impart.art.pl.
Festiwal potrwa do 23 sierpnia. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę o godz. 19 w kościele pw. Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim.
O artystach o programie:
ANDRZEJ CHOROSIŃSKI ukończył z wyróżnieniem studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego. W latach 1969-1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza. W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Floor Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach, jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie, Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku, Town Hall w Adelajdzie. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm, jak: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu. Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy Profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im A . Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie.
W latach 1993-2000 był członkiem Prezydium AECAM - Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. Sprawował również godność przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce - KRUA. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”, „Gloria Artis”. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keymung University w Południowej Korei. Jest honorowym obywatelem miast: Frombork, Jelenia Góra i Kłodzko, Polanica Zdr. przyznanych za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej. Jest konsultantem i autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce /m.in. Bazylika w Licheniu, Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej/ Niemczech, Kanadzie i Japonii.
WRATISLAVIA TRUMPET CONSORT składa się z utalentowanych trębaczy młodego pokolenia, absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Pomysłodawcą tego projektu oraz liderem i kierownikiem muzycznym zespołu jest prof. Igor Cecocho. Repertuar zespołu złożony jest z utworów różnych epok i stylów. Muzycy wykonują zarówno muzykę kameralną, jak i koncerty lub sonaty na dwie-trzy trąbki i organy. Specjalność zespołu stanowi muzyka przestrzenna. Idea takiego wykonania muzyki powstała w wyniku wielu prób akustycznych, które dowiodły, że brzmienie trąbek rozlegające się z różnych stron pomieszczenia o dobrej akustyce (np. hali kościoła) pozwala osiągnąć zdumiewające efekty kolorystyczne i potęguje wrażenie przestrzeni. Dodatkową atrakcją zespołu jest wykorzystanie całego przekroju instrumentarium łącznie z instrumentami historycznymi z epoki baroku. Z powodzeniem zespół Wratislavia Trumpet Consort koncertował na wielu Międzynarodowych Festiwalach organowych i muzyki kameralnej.
PROGRAM KONCERTU:
Benjamin Britten (1913-1976) - Fanfare for St. Edmundsbury
Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Passacaglia c moll /BWV 582/
Wolfgang A . Mozart (1756-1791) - Rondo a moll KV 511
Samuel Scheidt (1587-1654) - Canzon from Paduana,Galliarda,etc.,
Vassily Brandt (1869-1923) - Kwartet na 4 trąbki: I Andante religioso, II Allegretto grazioso
Carl Busch (1862-1943) - In Playful Mood
Galina Gorelowa ur. 1951 - Small Triptych
Mieczysław Surzyński (1866-1924) - Toccata fis moll