Nowy numer 43/2020 Archiwum

Raz dyskiem raz młotem przez Odrę

Już jutro od godziny 14 unikatowe w skali kraju widowisko sportowe. Najlepsi polscy i zagraniczni lekkoatleci wezmą udział w II edycji „Rzutów przez Odrę”.

Przy Mostach Chrobrego (kiedyś Most Swojczycki) wystartują m. in. polscy mistrzowie świata i Europy: Anita Włodarczyk, Paweł Fajdek oraz Piotr Małachowski. Rzutnia zlokalizowana zostanie na brzegu, więc kibice będą znacznie bliżej swoich idoli, którzy postarają się młotem i dyskiem przerzucić Odrę.

- Uważam, że taka forma promocji skierowanej głównie do młodzieży poprzez rozgrywanie zawodów sportowych w nietypowych miejscach jest bardzo skuteczna. Promując zdrowy tryb życia, przybliżamy ludziom konkretną dyscyplinę, w tym przypadku królową sportu - lekką atletykę. Chcemy pokazać sport od tej bardziej rozrywkowej strony. Chodzi bowiem o dobrą zabawę i zobaczenie na żywo w akcji najlepszych miotaczy na świecie - mówi Piotr Mazur, dyrektor Biura Sportu, Turystyki i Rekreacji, jeden z organizatorów.

Pierwsza, zeszłoroczna edycja przyciągnęła masę wrocławian, którzy z zaciekawieniem oglądali nietypowe zawody oraz wybitnych sportowców w nich uczestniczących. O ich wyjątkowości mówił dyskobol Piotr Małachowski, wicemistrz olimpijski.

- Chcemy startować na takich imprezach. Takie pikniki łączą nas, zawodników z kibicami, a na stadionach dzieli nas zawsze bieżnia i barierki. Możemy zaciekawić mieszkańców sportem, swoimi dyscyplinami. Pokazujemy, zwłaszcza dzieciom, że konkurencje rzutowe są interesujące i atrakcyjne, a przy tym promujemy ruch i dobrą zabawę - stwierdził medalista Mistrzostw Świata i Europy w rzucie dyskiem.

Pomysł takiego konkursu lekkoatletycznego wziął się od naszych zachodnich sąsiadów, Niemców. Tam Piotr Małachowski wystąpił kiedyś, rzucając dyskiem przez rzekę i rok temu, jako zawodnik wrocławskiego klubu „Śląsk” sam wyszedł z taką inicjatywą we Wrocławiu. Oprócz wybitnych polskich sportowców pojawią się także zagraniczne gwiazdy m.in. największy rywal Małachowskiego na arenie międzynarodowej, Estończyk Gerd Kanter.

- Cieszę się, że po raz kolejny wystartuję w tej wspaniałej imprezie. Dla nas zawodników jest ona trochę inna niż dotychczasowe starty np. na mitingach. Wystąpimy, aby pokazać się najmłodszym kibicom i zachęcić ich do trenowania lekkiej atletyki. Wspomnienia z zeszłego roku mam bardzo dobre, bo żadnego młota w Odrze nie utopiłam. (śmiech) Mam nadzieję, że jutro wszystkie przerzucę na drugi brzeg - żartowała Anita Włodarczyk, rekordzista świata w rzucie młotem.

Organizatorzy imprezy, w tym Fundacja Kamili Skolimowskiej, liczą, że podczas zawodów dopisze nie tylko pogoda, ale też frekwencja. Będzie to bowiem wyjątkowa okazja, by spotkać się z gwiazdami światowej lekkoatletyki, chwilę z nimi porozmawiać i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Początek w sobotę o godzinie 14 na wale powodziowym przy Mostach Chrobrego w okolicach ul. Kanałowej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama