Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Widzialny i niewidzialny

Wierni z parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Boguszycach świętują jubileusz 300-lecia swojego kościoła parafialnego.

Pierwsze wzmianki o kościele w Boguszycach k. Oleśnicy, pochodzą z XIV wieku, jednak gruntowna przebudowała świątyni miała miejsce trzy stulecia temu. Wtedy właśnie uzyskała wygląd jaki znamy obecnie.

Główne uroczystości dziękczynienia za 300 lat świątynia połączono z odpustem parafialnym - 27 czerwca. Dziękczynnej sumie odpustowej przewodniczył o. Jarosław Zatoka, franciszkanin.

W słowie powitalnym ks. Andrzej Augustyn, proboszcz parafii, podkreślił, że dzisiejsze dziękczynienie obejmuje wszystkich, którzy budowali, budują i będą budować tę świątynię. - Jubileusz daje okazję do podziękowania Bogu za te wszystkie łaski, które spłynęły na naszych przodków, które spływają na nas i będą spływać na tych, którzy kiedyś po nas zajmą to miejsce. Chcemy dziękować za dary, jakie ludzie otrzymali w tej świątyni na przestrzeni wieków, chcemy Bogu okazać wdzięczność za wszystkich, którzy troszczyli się o świątynię i ją upiększali, za tych, którzy ją wypełniają - mówił.

Widzialny i niewidzialny   Archiwalne zdjęcie kościoła parafialnego archiwum parafii W homilii o. Zatoka podkreślał, że oprócz widzialnej budowli, ważniejsza jest świątynia duchowa jaką tworzą wierni oraz świątynia Ducha Świętego - nasze ciało. - Zrozumiał to św. Franciszek, który gdy usłyszał wezwanie Chrystusa aby odbudować Jego kościół, najpierw zabrał się za odbudowę zrujnowanej świątyni św. Damiana. Potem jednak pojął, że chodzi o inny wymiar Kościoła - o wspólnotę nas wierzących - tłumaczył. Wezwał także wszystkich parafian, aby włączali się w tworzenie zarówno tego widzialnego kościoła, jak i niewidzialnego.

W uroczystości jubileuszowo-odpustowej wzięli udział licznie zebrani kapłani z dekanatu Oleśnica Wschód, oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy Oleśnica.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy