Nowy numer 42/2020 Archiwum

Internetowa walka o powołanych

Co roku liczba nowych księży zmniejsza się średnio o 9 proc.; w 2013 r. było ich 401, rok temu już 355 - wynika ze statystyk. Seminaria prowadzą specjalne akcje promujące kapłaństwo. Spot powołaniowy "Obietnica" przygotowany przez kleryków z Warszawy od kwietnia na YouTube obejrzało prawie 64 tys. osób, a film kleryków z Wrocławia - ponad 100 tys. - pisze "Rzeczpospolita".

Według duchownych zajmujących się formacją seminaryjną mniej księży to nie efekt kryzysu wiary, lecz demografii.

Mniejsza liczba uczniów w podstawówkach oznacza, że będzie ich mniej w gimnazjach, liceach i uczelniach, a co za tym idzie - także w seminariach duchownych - zauważa rzecznik wrocławskiej kurii ks. Rafał Kowalski.

Obecnie trwa rekrutacja do seminariów; jej pierwszy etap zakończy się w połowie lipca.

Ale poszczególne placówki już od kilku miesięcy prowadzą specjalne akcje promujące kapłaństwo.

Spot powołaniowy "Obietnica" przygotowany przez kleryków z Warszawy od kwietnia na YouTube obejrzało prawie 64 tys. osób, a film kleryków z Wrocławia - ponad 100 tys.

To współczesna forma nawiązania kontaktu z młodymi, którzy myślą o kapłaństwie, kiedyś była to ulotka, dziś spot - mówi rzecznik warszawskiej kurii ks. Przemysław Śliwiński. Powołuje wprawdzie Bóg, ale taki filmik może zachęcić do refleksji - wskazuje.

Spot powołaniowy. Chcę być księdzem... || Priestly vocation. I want to be a Priest...
Adam Bilski

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama