Nowy numer 3/2021 Archiwum

Puklerz i suknia z Bożego ogrodu

Trwa nowenna do Matki Bożej z Góry Karmel.

– Nie chodzi o to, by Maryję jedynie podziwiać, czy nawet Jej zazdrościć, lecz by zapatrzeć się w Nią i Ją naśladować… Maryja jest prosta, nieskomplikowana – tak, jak Bóg. To tylko człowiek „skomplikował” Boga – mówił o. Krzysztof Wesołowski OCD pierwszego dnia nowennowych refleksji w kościele przy ul. Ołbińskiej we Wrocławiu. Ukazał Ją jako uczennicę Pańską, nieustannie poznającą Boga – uczennicę, która wie, że On jest najważniejszy i potrafi, jak w Kanie, „zejść ze sceny”, by Jemu ustąpić miejsca. Uczy, jak wpatrywać się w Jezusa, słuchać Jego słów. Dzięki temu zasłuchaniu stajemy się Jego „krewnymi” – nową rodziną. – Rodziną zbudowaną na fundamencie pełnienia woli Boga, która objawia się nam każdego dnia po wstaniu z łóżka... Trzeba tylko umieć zauważyć ją, usłyszeć – dodał o. Krzysztof.

Zbroja i ochrona, szata Maryi, znak pokrewieństwa z Nią i nadziei zbawienia – karmelitański szkaplerz od wieków wyraża szczególną więź z Matką Jezusa. 16 lipca, dzień, w którym w 1251 r. św. Szymon Stock otrzymał go z Jej rąk, poświęcony jest Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. W karmelitańskich kościołach trwa nowenna poprzedzająca lipcową uroczystość. To zarazem okazja, by poznać tajemnicę szkaplerza i przyjąć go. „Szata Maryi”, dziś często noszona w formie szkaplerznego medalika, to jeden z najpiękniejszych skarbów Karmelu – „Bożego ogrodu”.

We Wrocławiu, w kościele pw. Opieki św. Józefa przy ul. Ołbińskiej nowenna spleciona jest z Eucharystią o 18.00, w kaplicy karmelitanek bosych przy ul. Karłowicza – z Mszą św. o 17.00 (za wyjątkiem niedzieli, gdy Msza św. będzie odprawiona o 9.00). 16 lipca w obu karmelitańskich świątyniach uroczyste Eucharystie odbędą się o 18.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama