Wrocławski

Zielono mi...

Jest ich ok. 50. Wyróżniają się przede wszystkim umundurowaniem. W dużej mierze to na nich spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo na trasie oraz w czasie noclegów. Mężczyźni, bo to głównie oni tworzą grupę "zielonych", do swej posługi długo się przygotowują.

Idąc w pielgrzymce wrocławskiej, nie sposób nie zwrócić uwagi na tzw. zielonych, czyli braci porządkowych, którzy dbają, by kolumna pielgrzymkowa, jako uczestnik ruchu, przestrzegała wszelkich zasad poruszania się na drogach publicznych i bezpiecznie dotarła do celu. - Obsługujemy przede wszystkim pielgrzymkę, ale w całym roku doszło nam kilka obowiązków: Orszak Trzech Króli, pielgrzymka do Trzebnicy, Droga Krzyżowa ulicami miasta i ostatnio Dni w Diecezji w ramach Światowych Dni Młodzieży - mówi Karol Żyromski, główny porządkowy.

Podkreśla przy tym, że wszyscy chętni do spełniania tych zadań są wolontariuszami. - Nie jest łatwo. Tu nie ma godzin pracy. Często jest to całodobowe czuwanie. Dlatego nie każdy potrafi się tu odnaleźć, ale też ci, którzy nie są wstanie spełnić naszych wymogów, nie są przyjmowani - tłumaczy.

Odpowiedzialność, którą podejmują "zieloni", jest bardzo duża, ale są do niej bardzo dobrze przygotowani. - Dzięki wieloletniej współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji i szkoleniom związanym z prowadzeniem regulacji ruchem oraz doświadczeniu nie mamy się czego wstydzić - dodaje.

Na potwierdzenie swych słów K. Żyromski opowiada historię sprzed kilku lat z Częstochowy. - Policji nie było z nami w ogóle. Jeździł tylko jeden patrol. W pewnym momencie podjechali do mnie i zapytali: "Skąd macie tylu policjantów z ruchu drogowego na urlopie?".

Poza pilnowaniem porządku w czasie pielgrzymki, służba ma jeszcze jedno bardzo istotne zadanie. To "zieloni" wytyczają trasę przemarszu. - Zaczyna się wszystko od kwatermistrzów, którzy informują nas o tym, czy dane miejscowości przyjmą nas na trasie, czy są jakieś zmiany w stosunku do poprzedniej pielgrzymki. Oczywiście, łatwiej jest, gdy miejsca noclegowe się nie zmieniają. Wtedy korekty są naprawdę drobne, wynikające z polepszenia jej parametrów - by droga była mniej błotnista lub by nie była asfaltowa. Czasem można skrócić odcinek o kilkaset metrów, co z perspektywy pieszego pielgrzyma jest istotne - opowiada.

- Ta służba się po pielgrzymce nie kończy. Kadra spotyka się raz w miesiącu na odprawach porządkowych i szefów służb. Podsumowujemy tam to, co było dobre i szukamy ulepszeń. Tak pracujemy przez cały rok - zaznacza K. Żyromski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama