Nowy numer 48/2020 Archiwum

Parki pełne kultury

Z inicjatywy Europejskiej Stolicy Kultury powstają we Wrocławiu "Parki ESK". Na terenie trzech obszarów zielonych instalowane są "pawilony kultury" w postaci kontenerów oceanicznych, z zapleczem scenicznym i widownią. Wrocławskie parki wypełnią się kulturą.

- Oddajemy je w ręce mieszkańców i chcemy zaprosić wrocławian do organizowania się wokół nich i współtworzenia wydarzeń kulturalnych o zasięgu osiedlowym, międzyosiedlowym czy dzielnicowym - mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny Biura Europejskiej Stolicy Kultury. 

Pawilony ustawione zostały w czwartek rano w Parku Południowym (na polanie, nieopodal pomnika Chopina), Grabiszyńskim (w pobliżu ul. Solskiego, nieopodal placu zabaw) i Staszica (w okolicach fontanny). Każdy z kontenerów wyposażony jest w sprzęt nagłośnieniowy z mikrofonami. Będzie w nich miejsce na wystawy, scena, a dla publiczności wygodne miejsca siedzące.

Wszystkie pawilony otwarte będą w czasie wakacji w każdą sobotę i niedzielę od godz. 12:00 do 19:00 (a w razie potrzeby dłużej). „Parki ESK” startują 11 lipca. Funkcję, jaką będą pełnić, przypiszą im sami mieszkańcy i osoby odwiedzające.

- Zachęcamy mieszkańców, by korzystali z potencjału tych miejsc i zaprezentowali innym własne umiejętności i pasje artystyczne - apeluje K. Maj.

Teatrzyki, kabarety, koncerty, kluby dyskusyjne, czytelnia pod chmurką, plenerowe wystawy, miejsce do ćwiczeń - to tylko niektóre propozycje. Organizatorzy liczą na to, że wrocławianie ich zaskoczą: do jakich jeszcze celów można wykorzystać kontenery kultury.

- Wierzymy w potencjał, którzy drzemie w ludziach. Wrocław to miasto osób twórczych, zachęcamy więc do skorzystania z możliwości pokazania tego także w parkach - mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. - Chcemy by każdy mógł zostać artystą w Europejskiej Stolicy Kultury i rozszerzał ofertę kulturalną w naszym mieście - dodaje.

„Parki ESK” nie będą miały narzuconego programu, wszystko zależy od inwencji mieszkańców, na których czekają koordynatory. Zapraszają on do przyjścia i obejrzenia nowych przestrzeni dla wrocławskiej kultury, następnie pomyślenia nad ich wykorzystaniem i zaprezentowaniem się przed wrocławianami.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama