Biegnąca od krypt z nietoperzami ścieżka przyrodnicza i pachnący ziołami wirydarz starego klasztoru w Głębowicach już czekają na wędrowców.
Solidna porcja ciszy, dawka niezwykłej historii związanej z XVII-wiecznym baronem Janem Adamem von Garnierem i karmelitami bosymi, okazja do regeneracji ciała i ducha oraz mnóstwo przyrodniczych atrakcji czekają na ciebie w „Garnierówce.”
Okazja, by odwiedzić pokarmelitański zespół klasztorny w Głębowicach k. Wołowa (o którym pisaliśmy m.in. tutaj), właśnie się zbliża. 19 lipca w głębowickim kościele pw. NMP z Góry Karmel, odbędzie się o 13.00 uroczysta Msza św. odpustowa.
Obiekt już niemal od roku dostępny jest dla każdego, kto szuka cichego miejsca na odpoczynek, rekolekcyjną zadumę czy pobyt na łonie natury (kontakt: 71 389 04 71, glebowice@archidiecezja.wroc.pl). Dla zwiedzających „Garnierówka” udostępniana jest w 2. i 4. niedzielę miesiąca od 16.00 do 17.00.
Na początku wakacji – gdy po raz pierwszy świętowano imieniny barona Adama, fundatora klasztoru a potem i jego mieszkańca – otwarta została tu niezwykła ścieżka edukacyjno-ekologiczna oraz ziołowy ogród odtworzony w dawnym klasztornym wirydarzu. – Ścieżka swój początek ma w wyremontowanej wieży kościelnej – tłumaczy ks. Jarosław Olejnik, proboszcz głębowickiej parafii pw. NMP z Góry Karmel. – Zaczyna się od krypty, gdzie swe schronienia mają nietoperze, prowadzi w górę, gdzie na różnych poziomach oglądać można m.in. plansze ukazujące zwierzęta, ptaki, owady, jakie żyją w okolicy. Na samej górze znajduje się luneta, z której można podziwiać piękne otoczenie.
Ścieżka prowadzi zwiedzających dalej, w stronę odtwarzanego stanowiska susła moręgowanego; wkrótce pojawią się na niej odpowiednie oznaczenia. Cierpliwi mogą próbować podejrzeć zwierzaka – choć nie jest to takie proste.
Wśród nowości w „Garnierówce” znajduje się otwarty niedawno ogród ziołowy. Jego inauguracji towarzyszył m.in. konkurs na… ziołowe ciasta. Trwają prace również przy zewnętrznych ogrodach. Co ciekawe, niedawno natrafiono na ślady sugerujące, że dawny klasztorny ogród pełnił nie tylko funkcję użytkową, ale i dekoracyjną – być może wyposażony był w wodne atrakcje.
Ziołowy ogród w dawnym wirydarzu w trakcie zakładania Archiwum parafii Inauguracji ogrodu towarzyszył konkurs na ziołowe ciasta Archiwum parafii