Nowy numer 42/2018 Archiwum

Słowo w drodze

Biblia Jubileuszowa peregrynuje po wspólnotach życia konsekrowanego wrocławskiej archidiecezji. Od 4 do 11 lipca przebywała w domu Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.

11 lipca została przekazana przedstawicielkom indywidualnych form życia konsekrowanego. Podczas wakacji odwiedzi jeszcze kilka żeńskich zgromadzeń zakonnych, a od września rozpocznie wędrówkę po męskich wspólnotach.

Dla sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej lipcowa wizyta Pisma św. miała szczególne znaczenie – trwa właśnie rok dziękczynienia za 120 lat istnienia ich zgromadzenia, zbliża się 150. rocznica urodzin założycielki, bł. Marii Karłowskiej. Jubileuszowa Biblia przybyła do domu sióstr w miejscowości Święta Katarzyna w przeddzień niedzieli Opatrzności Bożej – patronalnego święta zgromadzenia. „W tym szczególnym czasie słuchania i rozważania Słowa Bożego gromadziłyśmy się na nabożeństwach Spotkanie z Biblią” – wspominają siostry w kronice peregrynacji. W owych spotkaniach uczestniczyli również pracownicy i pensjonariuszki prowadzonego przez siostry Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Świętej Katarzynie.

Pięknie wydana Biblia Jubileuszowa wędruje po archidiecezji z okazji Roku Życia Konsekrowanego. Została opracowana przez Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Towarzystwa Świętego Pawła. To szczególne wydanie Pisma św. powstało niejako z połączenia Biblii Paulistów – czyli współczesnego przekładu świętego tekstu – z ornamentyką i stylizacją tzw. Biblii gnieźnieńskiej z roku 1414. XV-wieczne dzieło, obchodzące w tym roku 600-lecie powstania, to pergaminowy rękopis gotycki, zawierający Stary i Nowy Testament po łacinie, a także prologi do poszczególnych ksiąg autorstwa św. Hieronima. Od 1960 r. przechowywane jest w gnieźnieńskim Archiwum Archidiecezjalnym.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy