Być kobietą, być kobietą

Na co dzień widzimy posłów, sportowców, działaczy, czyli niepełnosprawnych mężczyzn. Chcemy poprzez tę inicjatywę pokazać, że wokół jest także mnóstwo kobiet niepełnosprawnych, a przy tym aktywnych i spełnionych - stwierdza Iwona Górnicka wiceprezes MSPDiON.

Pierwsza edycja konkursu ruszyła w 2002 roku i miała charakter lokalny - górnośląski. Obecnie jest przeprowadzany w całej Polsce, także na Dolnym Śląsku. Jego cel to  uhonorowanie niepełnosprawnych kobiet wnoszących istotny wkład w różne dziedziny życia społecznego oraz promowanie ich postaw. Wydzielono pięć kategorii: 

1) „Dobry Start” – kategoria dla dziewcząt i kobiet w wieku od lat 15 do 26 działających w różnych obszarach życia społecznego; 
2) „Kultura i Sztuka”  –  kategoria dla kobiet działających w obszarze kultury i sztuki; 
3)  „Sport” –  kategoria dla kobiet działających w obszarze sportu; 
4) „Życie Społeczne” – kategoria dla kobiet działających w organizacjach i instytucjach na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób, albo przedsięwzięć społecznie użytecznych; 
5) „Życie Zawodowe” –  kategoria dla kobiet pracujących zawodowo na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób, albo przedsięwzięć społecznie użytecznych. 

- Inaugurujemy konkurs "Lady D. im. Krystyny Bochenek" promujący dobre praktyki. Nigdy dosyć pokazywania, że osoby mimo trudności związanych z niepełnosprawnością potrafią się świetnie realizować. We Wrocławiu i w województwie nie brakuje aktywnych pań z niepełnosprawnością, które mogą wziąć w nim udział - mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.

Do konkursu włączyło się Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, które przy tym wydarzeniu współpracuje z Oddziałem Dolnośląskim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom „TĘCZA” w Oławie i miastem Wrocław.

- Cieszymy się, że może współtworzyć taką inicjatywę, szczególnie jako duża organizacja, która działa na rzecz osób niepełnosprawnych, przede wszystkim dzieci i młodzieży. Chcemy wyłonić najbardziej aktywne kobiety, które na co dzień są niedostrzegane, nie do końca doceniane - oświadczyła Iwona Górnicka, wiceprezes MSPDiON.

Lady D. to skrót z angielskiego od Lady Disabled czyli dama niepełnosprawna. Nazwa kojarzy się także z księżną Walii Dianą, która prężnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Honorowy patronat nad konkursem w województwie dolnośląskim sprawuje Pan Jarosław Duda Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Pan Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Konkurs nieprzypadkowo został nazwany imieniem Krystyny Bochenek, dziennikarki tragicznie zmarłej w katastrofie w Smoleńsku. - Podczas pierwszych edycji "Lady D.", które miałem przyjemność prowadzić w Katowicach, p. Krystyna, jako była dziennikarka, wyrywała mikrofon i mówiła, że warto działać w tym kierunku. Niepełnosprawność bowiem nie jest blokadą do pełnej realizacji i spełnienia w życiu - dodaje Bartłomiej Skrzyński.

Na zwyciężczynie czekają atrakcyjne nagrody m.in. vouchery do najlepszych salonów fryzjerskich, kosmetycznych i gabinetów spa. Zgłoszenia są przyjmowane drogą pocztową lub osobiście do 15 sierpnia w Milickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych przy ul. Kopernika 20. Kandydatki mogą zgłaszać jednostki  administracji rządowej i samorządowej, organizacje pozarządowe, media, osoby fizyczne oraz placówki edukacyjne.

Dokładny regulamin konkursu znajduje się TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..