Nowy numer 48/2023 Archiwum

Więcej niż praca

Działa już pełną parą Wrocławska Spółdzielnia Socjalna przy Kole Wrocławskim Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, prowadzona wspólnie z Fundacją św. Józefa.

W spółdzielni pracują bezdomni podopiecznych wrocławskich schronisk, a także inne osoby, którym bliska jest idea całego przedsięwzięcia.

– Nie tylko pracujemy, dbając o solidne, rzetelne wypełnienie przyjętych zobowiązań, ale i budujemy prawdziwą wspólnotę – mówi Radosław Szal z zarządu spółdzielni, prezes Fundacji św. Józefa, wieloletni pracownik Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.

– Obecnie odbywa swój staż w spółdzielni kilku członków projektu „Wsparcie od A do Z – aktywizacja zawodowa osób bezdomnych.” Kiedy staż się zakończy, zostaną pełnoprawnymi pracownikami. Chcemy zresztą, by spółdzielnia była otwarta także na pracowników spoza schronisk, by bezdomni i inne osoby pracowały wspólnie, integrowały się – wyjaśnia prezes.

 – Spółdzielnia to nie tylko sposób na zarobek, ale i na tworzenie przyjaznego środowiska. Dla ludzi z trudnymi życiorysami, nie mogącymi znaleźć zatrudnienia – to wspaniała okazja, by uwierzyć, że można „stanąć na nogi” – dodaje.

Spółdzielnia obecnie przyjęła od Centrum Integracji Społecznej zlecenie na odświeżenie 15 mieszkań. Są to lokale typowane przez MOPS, zamieszkiwane przez osoby często w jakiś sposób niewydolne społecznie, schorowane, nie dające sobie rady z remontem czy uporządkowaniem mieszkań. Ekipa od Brata Alberta nie tylko zaprowadza ład, ale i wnosi w ich życie nieco życzliwej obecności.

Warto podkreślić, że spółdzielnia przyjmuje również zlecenia od prywatnych osób. – Podejmujemy się na razie prostych prac remontowych – malowanie, gładzie, porządkowanie zapuszczonych miejsc, pomoc w przeprowadzkach, wywózka gruzu, drobne naprawy – tłumaczy R. Szal. Dodaje, że również z niedawno powstałą Fundacją św. Józefa wiązane są plany nowych projektów społecznych, np. dotyczących profilaktyki uzależnień wśród młodzieży.

Osoby zainteresowane działalnością spółdzielni, mogą pisać na adres: wroclawskaspoldzielniasocjalna@gmail.com lub kontaktować się pod tel 530 712 650.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy