Nowy numer 48/2020 Archiwum

Szlak, który buduje jedność

Nieważne, czy z Polski czy z Europy. Wyślij zdjęcie z Camino de Santiago i podziel się krótko swoim doświadczeniem lub historią związaną ze słynnym szlakiem. Niech wszyscy poznają akurat ten fragment pięknej drogi św. Jakuba!

 Konkurs organizuje poseł do Parlamentu Europejskiego, Kazimierz Michał Ujazdowski. Inicjatywa promuje poznawanie dróg św. Jakuba i odkrywanie bogactwa kultury oraz przyrody Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

- Konkurs nieprzypadkowo zatytułowaliśmy „Droga św. Jakuba. Szlak, który buduje jedność Europy”. Chcemy podczas wakacji jak najmocniej przybliżyć mieszkańcom regionu szlak św. Jakuba i pokazać te drogi w naszych okolicach. Robimy to co najmniej z trzech powodów - tłumaczy Dariusz Mącarz, dyrektor biura europosła Ujazdowskiego.

Pierwszy powód to zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu. Nie wszyscy wyjeżdżają poza miasto, nie mają urlopów, a wolne wypada im tylko np. na popołudnia. Warto więc wybrać się na szlak, który biegnie niedaleko naszego miejsca zamieszkania.

- Po drugie, szlaki przebiegają tutaj przez piękne tereny. Np. Via Regia przechodzi przez Wrocław, Legnickie Pole w stronę Zgorzelca. Jest Droga Sudecka, na której leży Krzeszów, czyli słynna perła baroku. Mamy Drogę Dolnośląską z Głogowa do Zgorzelca przez Jakubów, gdzie znajduje się pierwsze sanktuarium św. Jakuba w Polsce, założony w X wieku! - wymienia D. Mącarz.

Trzeci aspekt dotyczy duchowości. Nie tylko turystyka, nie tylko aktywność, ale także sięganie po to, co ukształtowało naszą kulturę, naszą cywilizację, czyli korzenie chrześcijańskie. Mamy okazję, aby potraktować wyzwanie jako pielgrzymkę. Zatrzymać się w codziennym biegu, pomodlić się.

Konkurs jest prosty. Wystarczy wysłać zdjęcie z Camino de Santaigo i opisać krótko własne doświadczenie, trasę lub historię. Następnie wysłać wszystko droga e-mailową na adres: biuro@ujazdowski.pl do 7 sierpnia. Najciekawsze fotografie i opisy zostaną opublikowane na profilu europosła Ujazdowskiego na Facebooku.

Wśród nagród do rozdania są książki, a także dwuosobowe zaproszenie do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama