GN 3/2019 Archiwum

Pytania o piękno i Bach na gitarze

Wakacyjny Wieczór Tumski odbędzie się 26 lipca o 18.00 w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

„Lipiec to czas urlopów i obcowania z pięknem przyrody. Chcemy Państwu w ten wakacyjny czas zaproponować inne spojrzenie na Piękno” – zapowiadają organizatorzy z Fundacji Pro Arte. I zapraszają na koncert i wykład „Czy piękno zbawi nasz świat?”, który wygłosi Marek Dyżewski – były rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, komentator radiowy i telewizyjny wielu wydarzeń muzycznych oraz laureat Nagrody im. św. Brata Alberta.

W części muzycznej wystąpi duet gitarowy Moniki Konik i Tomasza Radziszewskiego. W ich wykonaniu usłyszymy kompozycje m.in.: Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiego oraz Izaaka Albeniza.

Marek Czyżewski o pięknie ma niejedno do powiedzenia. Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, studiował ponadto historię sztuki na uniwersytetach we Wrocławiu, w Wiedniu i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, odbył staż naukowo-badawczy na uniwersytecie w Brukseli. Współpracując z Polskim Radiem tworzył dzieła sztuki radiowej, które za ich nowatorski kształt i wybitne walory artystyczne otrzymały szereg nagród i dwukrotnie reprezentowały polską radiofonię na światowym forum sztuki radiowej Prix Italia. W radio i telewizji komentował Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy „Wratislavia Cantans” oraz wiele międzynarodowych muzycznych konkursów. Jest autorem poetyzowanych przekładów (z łaciny, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i włoskiego). Średniowieczny dramat liturgiczny „Ludus Danielis” w jego literackiej adaptacji (w oparciu o łaciński tekst z katedry z Beauvais) grany był przez Teatr Wielki w Warszawie – na scenie tego teatru i na wielu scenach europejskich. W latach 1990-1994 był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy