Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pytania o piękno i Bach na gitarze

Wakacyjny Wieczór Tumski odbędzie się 26 lipca o 18.00 w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

„Lipiec to czas urlopów i obcowania z pięknem przyrody. Chcemy Państwu w ten wakacyjny czas zaproponować inne spojrzenie na Piękno” – zapowiadają organizatorzy z Fundacji Pro Arte. I zapraszają na koncert i wykład „Czy piękno zbawi nasz świat?”, który wygłosi Marek Dyżewski – były rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, komentator radiowy i telewizyjny wielu wydarzeń muzycznych oraz laureat Nagrody im. św. Brata Alberta.

W części muzycznej wystąpi duet gitarowy Moniki Konik i Tomasza Radziszewskiego. W ich wykonaniu usłyszymy kompozycje m.in.: Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiego oraz Izaaka Albeniza.

Marek Czyżewski o pięknie ma niejedno do powiedzenia. Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, studiował ponadto historię sztuki na uniwersytetach we Wrocławiu, w Wiedniu i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, odbył staż naukowo-badawczy na uniwersytecie w Brukseli. Współpracując z Polskim Radiem tworzył dzieła sztuki radiowej, które za ich nowatorski kształt i wybitne walory artystyczne otrzymały szereg nagród i dwukrotnie reprezentowały polską radiofonię na światowym forum sztuki radiowej Prix Italia. W radio i telewizji komentował Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy „Wratislavia Cantans” oraz wiele międzynarodowych muzycznych konkursów. Jest autorem poetyzowanych przekładów (z łaciny, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i włoskiego). Średniowieczny dramat liturgiczny „Ludus Danielis” w jego literackiej adaptacji (w oparciu o łaciński tekst z katedry z Beauvais) grany był przez Teatr Wielki w Warszawie – na scenie tego teatru i na wielu scenach europejskich. W latach 1990-1994 był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama