Nowy numer 32/2020 Archiwum

Filmowe święto - 143 premiery

15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty potrwa do 2 sierpnia. Widzowie z całej Polski i nie tylko zobaczą 340 filmów (w tym 217 pełnometrażowych) z 54 krajów.

Od 10 lat festiwal ma miejsce we Wrocławiu i przyciąga wielu fanów kina. Organizatorzy spełniają swoje główne założenie, czyli prezentację kina artystycznego, niekonwencjonalnego i bezkompromisowego. Program układany jest z myślą o publiczności wymagającej i oczekującej oryginalnego języka i nowatorskiego obrazu.

Projekcje filmów odbywają się w kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim rynku. Przez 11 dni aż 143 filmy będą pokazami premierowymi w Polsce. Oprócz tego organizatorzy przygotowali także festiwalowe konkursy. W Międzynarodowym Konkursie "Nowe Horyzonty" zostanie pokazanych 13 filmów - autorskich, szukających nowych form wyrazu. Ponownie w najważniejszej sekcji festiwalu znalazła się premiera światowa polskiego filmu.

W Międzynarodowym Konkursie "Filmy o Sztuce" o zwycięstwo walczyć będą filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce, muzyce, kulturze. W sekcji znalazły się między innymi nagrodzony na Berlinale "Performer" Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy o Oskarze Dawickim.

Oprócz tego przeprowadzone zostaną Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych pod patronatem T-Mobile oraz Konkurs Europejskich Filmów Krótkometrażowych. W drugiej edycji Powiększenia zaprezentują się filmy i wideoklipy zrealizowane przez dolnośląskich filmowców i artystów wizualnych.

Na tegorocznym festiwalu pokazane zostaną 22 filmy z oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes, w tym debiutancki film Węgra László Nemesa "Syn Szawła", laureat tegorocznej Grand Prix. To opowieść o 48 godzinach z życia Szawła Auslandera, członka Sonderkommando - oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady na krótko przed wybuchem buntu w obozie w Auschwitz-Birkenau.

Dla mieszkańców i turystów przygotowano bezpłatne pokazy na rynku codziennie o 22.00. W programie kilka najważniejszych filmów ostatniego roku, m.in. "Boyhood" Richarda Linklatera, "Dzikie historie" Damiána Szifróna, "Turysta" Rubena Östlunda, "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa i "Obywatel" Jerzego Stuhra. 29 lipca (wyjątkowo o 21.30) odbędzie się pokaz odnowionego cyfrowo "Potopu" Jerzego Hoffmana (tzw. "Potopu Redivivus"), zaś 30 lipca o 22.00 na żywo muzykę do niemego "Zewu morza" Henryka Szaro zagra zespół pod batutą Krzesimira Dębskiego. Oba pokazy odbywają się we współpracy z Filmoteką Narodową.

Podczas festiwalu nie tylko film ma swoje 5 minut. Wydarzenie rozszerza swoje horyzonty na muzykę, teatr i sztukę. Codziennie od 24 lipca do 1 sierpnia w Klubie Festiwalowym w Arsenale odbywać się będą wyjątkowe koncerty i DJ-skie sety. Podczas festiwalu wystąpią również klasycy amerykańskiego rocka.

W ramach całości odbędzie się trzecia edycja wystawy "Midnight Show" w galerii Dizajn BWA Wrocław. Natomiast 24, 25 i 26 lipca na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędą się spektakle "Czarne Słońce # 3D" - kina audialnego, w którym zmysł wzroku zostaje wyłączony z użycia. Na odbiorcę działają tylko słowo oraz dźwięk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama