W trzech wrocławskich parkach stanęły pawilony kultury, które pozostają do dyspozycji wrocławian. Park to naturalne miejsce spotkań - dzięki pawilonom mogą to być także spotkania z kulturą.
To kolejny weekend działania Parków ESK - parków pełnych kultury: Południowego, Grabiszyńskiego i Staszica. Mieszkańcy dostali pole do działania. Ale czy z tego skorzystają?
Pawilony kultury zostały oddane w ręce mieszkańców, by organizowali spotkania, chwalili się swoimi pasjami, prezentowali talenty. Są wyposażone w scenę, mikrofony i nagłośnienie - to informacja dla twórców. Natomiast na publiczność czekają wygodne leżaki i krzesła. Dla dzieci przygotowano kredki, kolorowanki, papier. Na miejscu można też pograć w badmintona i turnball.
- Oddajemy je w ręce mieszkańców i chcemy zaprosić wrocławian do organizowania się wokół nich i współtworzenia wydarzeń kulturalnych o zasięgu osiedlowym, międzyosiedlowym czy dzielnicowym - mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny Biura Europejskiej Stolicy Kultury. - Zachęcamy mieszkańców, by korzystali z potencjału tych miejsc i zaprezentowali innym własne umiejętności i pasje artystyczne - dodaje.
Jutro, czyli w niedzielę, zaplanowano szereg wydarzeń:
26 lipca o 17.00 w parku Południowym stowarzyszenie Wybory Literackie zaprasza na "Popołudniową herbatkę z książką”. Ideą spotkań jest prezentowane bardziej i mniej znanych perełek polskiej literatury - wierszy oraz fragmentów książek. W najbliższą niedzielę będzie się odbywać spotkanie z pierwszą polską powieścią sf - aktorzy amatorskiego Teatr Ej.Aj i wolontariusze Wyborów Literackich będą czytać "Trylogię księżycową" Jerzego Żuławskiego. Spotkanie umili herbatka, którą będą serwować wolontariusze Wyborów Literackich.
O tej samej porze (26 lipca, godz. 17) w parku Grabiszyńskim - „Czytanki dla dzieci” - mądre książki przynosi ze sobą do pawilonu kultury Asia Gala, twórczyni bloga mamaizonabyc.pl. Lektury, które proponuje Asia, są nieoczywiste i niestandardowe, ale podobają się nie tylko dzieciom, lecz również towarzyszącym im dorosłym.
Dzień w parku Grabiszyńskim zakończy wykład lekarza psychiatry Kingi Mikusek, zatytułowany "Smutek - lenistwo czy depresja”. Pani doktor w przystępny sposób opowie o oznakach depresji, możliwościach leczenia oraz o miejscach, gdzie warto zwrócić się po poradę. Będzie także mowa o tym, jak odróżnić poważną chorobę, jaką jest depresja, od krótkotrwałych stanów emocjonalnych - smutku czy lenistwa. Wykład rozpocznie się ok. godz. 18.
Wszystkie wydarzenia są, oczywiście, bezpłatne.
W każdym parku jest koordynator, który pomoże we wszystkich sprawach organizacyjnych. Można się z nim skontaktować i omówić szczegóły:
koordynator parku Południowego: park.poludniowy@wroclaw2016.pl, tel. 883 044 377;
koordynator parku Grabiszyńskiego: park.grabiszynski@wroclaw2016.pl, tel. 883 044 378;
koordynator Parku Staszica: park.staszica@wroclaw2016.pl, tel. 883 044 372.