Nowy numer 39/2023 Archiwum

Nowość! "Dzień zerowy" na PPW 2015

To będzie pierwszy w historii Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Nie możesz się doczekać wędrówki? Przyjdź i pielgrzymuj już w "dniu zerowym" po... Wrocławiu!

To opcja szczególnie dla tych, którzy wcześniej przyjeżdżają do stolicy Dolnego Śląska przed niedzielnym wyjściem na pątniczy szlak na Jasną Górę. Ale także dla tych, którzy już nie mogą doczekać się pielgrzymki i rozpiera ich energia. A może jeszcze dla takich, co to mieszkają we Wrocławiu od lat, ale nie znają dobrze jego historii.

Maria Lewowska ukończyła kurs przewodnika miejskiego i chętnie oprowadzi wszystkich po najciekawszych zakamarkach miasta spotkań. - Zrobimy sobie wycieczkę po najstarszej części Wrocławia. Zwiedzimy więc Ostrów Tumski, jego najważniejsze obiekty: archikatedrę, najstarszy kościół - św. Idziego, seminarium duchowne, słynną „Czwórkę”, czyli królestwo ks. Zienkiewicza, dwupoziomowy kościół św. Krzyża i św. Bartłomieja. Przejdziemy sobie na Piasek do świątyni pw. NMP - wymienia przewodniczka.

Oprócz tego do zobaczenia podczas historycznego spaceru będą: dawny kościół augustianek, obecna Biblioteka Uniwersytecka, a dawniej klasztor augustianów, Wzgórze Polskie z Bastionem Ceglarskim, potem szybki rzut oka na Hale Targową, a koniec nastąpi przy pomniku katyńskim i Panoramie Racławickiej.

Skąd pomysł na takie interesujące rozpoczęcie pielgrzymki? - Z jednej strony chcę od razu samodzielnie wejść w rytm oprowadzania. Z drugiej chciałabym umilić ludziom czas i przekazać ciekawe informacje o mieście, z którego wędrują - mówi Maria Lewowska.

Przypomina jej się przy tym historia sprzed kilku lat, gdy wędrowała z pierwszą Pielgrzymką Warmińską z Olsztyna na Jasna Górę. Tam panował ciekawy zwyczaj, który niejako zainspirował ją do podjęcia podobnego działania na PPW 2015. - Każdego dnia o poranku po pierwszej części Godzinek zawsze była informacja turystyczna o obiektach i miejscach, które mijaliśmy danego dnia. Wtedy pozazdrościłam im: dlaczego Olsztyn to ma, a my, Wrocław, nie? - wspomina.

Każdy może wziąć udział w takim spacerze, który łączy przyjemne z pożytecznym, a także tworzy wspólnotę pielgrzymkową dzień przed oficjalnym wyjściem.

Wszyscy chętni do uczestniczenia w „Dniu zerowym” powinni wysłać imię i nazwisko na adres e-mail: wrocław@gosc.pl. W tytule maila prosimy wpisać właśnie: „Dzień zerowy”. Druga opcja to wpisywanie swoich danych w komentarze na wydarzeniu utworzonym na Facebooku. Można wymieniać od razu (jeżeli jesteście pewni) swoich znajomych czy członków rodziny. Chcemy wstępnie oszacować liczbę uczestników, aby w razie dużego zainteresowania uaktywnić kolejnego przewodnika miejskiego.

Zbiórka o godz. 14 na schodach przy Księgarni Archidiecezjalnej na lewo od głównego wejścia do archikatedry św. Jana Chrzciciela (patrząc na katedrę).

Zapisy trwają do piątku do godz. 12. Czas trwania spaceru: 2,5-3 godz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast