Nowy numer 39/2023 Archiwum

Jak uczcić pamięć powstańców?

Wrocław to jedno z niewielu miast, w którym po wojnie osiedliło się wielu powstańców warszawskich. Dlatego tym bardziej stolica Dolnego Śląska powinna pamiętać o dacie 1 sierpnia 1944 r.

O godz. 17 w mieście zabrzmią syreny upamiętniające Godzinę W - czas rozpoczęcia walki przez warszawiaków. Wówczas, tak jak to ma miejsce w stolicy i wielu innych miejscach Polski, warto zatrzymać się w swoich codziennych czynnościach i uczcić przez minutę walczących o wolność i niepodległość narodu.

Na polecenie wojewody dolnośląskiego obrona cywilna Wrocławia uruchomi akustyczny system alarmowego ostrzegania mieszkańców. Od 17.00 do 17.03 - sygnał „Ogłoszenie alarmu” oraz od 17.08 do 17.11 - sygnał „Odwołanie alarmu”.

W tym roku wrocławianie mogą przeżywać ten moment we wspólnocie. Wystarczy przyjść kilka minut przed 17.00 na skrzyżowanie ulic Piotra Skargi i Kazimierza Wielkiego (przy Galerii Dominikańskiej), by wspólnie oddać hołd niezłomnym bohaterom walczącym o wolność Polski. Zachęcamy wszystkich do zabrania ze sobą biało-czerwonych flag.

O godz. 18 w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety w rynku zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia za ojczyznę i w intencji powstańców, tych poległych oraz tych, którzy przeżyli. Uczestniczyć w niej będą sami kombatanci. Mszę św. zamówił Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej okręg dolnośląski. Zachęcamy do przybycia i wspólnej modlitwy.

Także o godz. 18 rozpocznie się koncert upamiętniający 71. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. 1 sierpnia usłyszymy dwa muzyczno-historyczne projekty: Lao Che zagra cały program z legendarnej już płyty "Powstanie Warszawskie", a Maleo Reggae Rockers z najlepszymi polskimi wokalistkami (m.in. Kasia Kowalska, Ania Rusowicz, Marika, Lilu) zaprezentują "Panny Wyklęte: Wygnane". Organizator, wROCK for Freedom, zaprasza do Parku na Wyspie przy ul, Wróblewskiego 9 (tereny dawnego stadionu Ślęzy położone zaraz za wrocławskim ZOO).

Bilety dostępne w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce oraz w serwisach: www.biletin.pl, www.ticketpro.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl. Rezerwacje: bilety@o2.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast