Nowy numer 25/2018 Archiwum

Pierwszy i raczej nie ostatni raz

Tego jeszcze we Wrocławiu w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego nie było! Kilkaset osób wyszło na jedno z największych skrzyżowań w mieście, aby oddać hołd bohaterom narodowym. W jaki sposób? Obejrzyj film poniżej.

Krzyżówka ulic Piotra Skargi i Kazimierza Wielkiego została zablokowana tuż przed godziną "W", czyli 17.00. Wyszło na nią kilkuset patriotów, którzy uczcili pamięć poległych powstańców warszawskich i oddali cześć jeszcze żyjącym.

Wraz z dźwiękiem syren centrum stolicy Dolnego Śląska rozbłysło czerwonymi racami, a nad tłumem uniosła się ogromna chmura dymu. Efekt z dachu Galerii Dominikańskiej był niesamowity. Tłum skandował: „Cześć i chwała bohaterom!”, a na koniec wyśpiewał donośnym głosem hymn narodowy. Wszystkie cztery zwrotki.

Taki sposób uczczenia kolejnej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego miał miejsce we Wrocławiu po raz pierwszy. Tłum ludzi, którzy zatrzymali się w centrum miasta, składał się z kibiców Śląska Wrocław, lokalnych organizacji patriotycznych i narodowych. Dołączyli się do nich także mieszkańcy miasta. Na filmie jednak widać wyraźnie, że wielu nie zatrzymało się, choćby na parę sekund, nawet słysząc Mazurka Dąbrowskiego.

Mimo to coś we Wrocławiu pękło. Władze miasta nie zaangażowały się w obchody. Społeczeństwo wzięło więc sprawy w swoje ręce. Czy za rok pamięć o powstaniu ponownie zgromadzi tłum przy Galerii Dominikańskiej? Oby coraz większy.

Zobacz, jak to wyglądało z góry:

Wrocław pamięta! 1 sierpnia 2015 r
Czy będzie powtórka za rok?
Gosc Wroclawski

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • slezan84
    02.08.2015 20:07
    Dlaczego we Wrocławiu świętują lokalne powstanie, które wybuchło w wyniku niechrześcijańskiej żądzy zemsty. Wstyd!
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma