Nowy numer 43/2020 Archiwum

Radość posiłku

Msza św. przy ołtarzu polowym w Trzebnicy rozpoczęła drugi dzień Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Msza św. w Trzebnicy jest jedyną podczas pielgrzymki, która rozpoczyna wędrowanie. Ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski w homilii mówił o "awanturze" między Martą i Marią. - Głębia wiary u Marty idzie w parze z energią, odwagą i miłością . Przed nią Pan Jezus odkrywa tajemnicę swego Bóstwa, mówiąc "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy nie umrze na wieki". Zapytana, czy w to wierzy odpowiedziała, że mocno wierzy, że On jest Mesjaszem, Synem Boga, który miał przyjść na świat - zwrócił uwagę.

Opowiadał, że Marta była twardą kobietą - gospodynią. Zaznaczył, że omawiana sytuacja wydarzyła się niespodziewanie i nie dała sobie z nią rady. Chrystus prawdopodobnie przybył z uczniami bez uprzedzenia. Do tej pory Marta mogła liczyć na Marię, a ona przysiadła i słuchała. Tymczasem Marta przygotowywała jedzenie. Czerpała radość z goszczenia Pana Jezusa.

Radość posiłku   Pielgrzymi wstali dziś przed godz. 5 Karol Białkowski /Foto Gość - Do tego Pan Jezus jej przygadał, że troszczy się o tak wiele, a potrzeba tak mało. A ona się nie obraziła. Przygotowała posiłek z radością - zauważył "Orzech". - Człowiek, który karmi drugiego staje obok Pana Boga, który karmi wszystkich do syta. Karmienie jest świętą czynnością. Dać człowiekowi jeść, pić i dach nad głową to są podstawowe potrzeby człowieka. Dopiero, gdy one są zaspokojone można być w pełni człowiekiem.

Zwrócił uwagę, że całe narody giną z głodu i ostrzegał, że zostaniemy z tego rozliczeni.

Wracając do omawianego fragmentu Ewangelii przypomniał o szanowaniu jedzenia. Po raz kolejny nawiązał także do encykliki papieża Franciszka "Laudato si", w której ojciec święty zachęca do odnowienia zwyczaju modlitwy przy jedzeniu.

Po homilii odbyło się odnowienie ślubów - czystości, ubóstwa i posłuszeństwa - przez obecnych na pielgrzymce zakonników i zakonnice.

Posłuchaj całej homilii:

cz. 1

cz. 2

Na pierwszym etapie pątnicy otrzymali różańce przywiezione z Ziemi Świętej. Dziś pielgrzymi pokonaj 27,1 km i dojdą do Oleśnicy. Na miejsce dotrą między 17.00, a 18.30. Postoje zaplanowano w Boleścinie, Jaksonowicach i Jenkowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama