Nowy numer 32/2018 Archiwum

Z nieba leje się żar

Upały nawet do 37 stopni Celsjusza czekają nas w najbliższych dniach we Wrocławiu oraz na Dolnym Śląsku. Apelujemy o rozsądek i niewychodzenie niepotrzebnie na słońce.

Na obszarze miasta i województwa dolnośląskiego zapowiada się do 6 sierpnia temperatura maksymalna od 29 do 33 stopni, szczególnie od godz. 13. 7 i 8 sierpnia zapowiada się temperatura od 33 do 37 stopni.

Pamiętajmy, nie bądźmy obojętni zainteresujmy się sąsiadem, osobą starszą, dzieckiem, zwierzętami. Sprawdźmy, czy nie potrzebują naszej pomocy. Nigdy nie zostawiajmy w samochodzie bez opieki dzieci i zwierząt.

We Wrocławiu dostępne są także punkty z darmową wodą do picia. MPWiK ustawiło je przed UEFA EURO 2012, na rynku przy ul. Oławskiej, na pl. Solnym przed gmachem BZ WBK, na pl. Jana Pawła II przed dawnym budynkiem Cuprum, na pl. Dominikańskim przed wejściem do Galerii Dominikańskiej, na pl. Grunwaldzkim przy przejściu dla pieszych obok budynku D2 Politechniki Wrocławskiej oraz przy Stadionie Miejskim, od strony ul. Królewieckiej. Tradycyjnie też MPWiK ustawia w rynku kurtyny wodne.

Poniżej kilka krótkich podstawowych porad, jak najlepiej zachować się w czasie upałów:

  • Ograniczmy opalanie, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Przebywajmy na słońcu nie dłużej niż 2 godziny, stosując przy tym kremy ochronne;
  • Dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy;
  • W ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń (szczególnie po stronie nasłonecznionej). Okna należy otwierać nocą, kiedy temperatura jest niższa – jeżeli oczywiście warunki bezpieczeństwa na to pozwalają;
  • Unikajmy forsownego wysiłku fizycznego o najgorętszej porze dnia;
  • Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić do 50-60 stopni Celsjusza.
« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma