powrót
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • YouTube
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → Mała Wielka Święta już w Gniechowicach
Mała Wielka Święta już w Gniechowicach  
Do Gniechowic relikwie przywiózł br. Pelegrini, norbertianin Karol Białkowski /Foto Gość

Mała Wielka Święta już w Gniechowicach przejdź do galerii

Co prawda wspomnienie Małej Wielkiej Świętej przypada 11 sierpnia, ale uroczystości odpustowe już się zaczęły.

kb

|

GOSC.PL

dodane 09.08.2015 00:05
0

Gniechowicka parafia jako jedyna w Polsce jest pod wezwaniem św. Filomeny - męczennicy, która w wieku 13 lat, za prześladowań cesarza Dioklecjana, była męczona, a ostatecznie ścięta za swoją wiarę.

- Dzisiejszy odpust jest szczególny, bo oto zawitała do nas Mała Wielka Święta w postaci relikwii pierwszego stopnia  - mówił we wprowadzeniu do Mszy św. proboszcz, ks. Jarosław Wawak. Podkreślił, że kult świętej w parafii jest bardzo żywy. - Mieszkańcy o nią dbają, modlą się, powierzają jej swe trudy życia codziennego, a także podziękowania za łaski, które otrzymali - wyjaśnia.

Proboszcz wraz z wiernymi podęli starania o sprowadzenie relikwii św. Filomeny do Gniechowic. M. in. w tym celu odbyła się parafialna pielgrzymka  do sanktuarium w Magnano, nieopodal Neapolu. Jej owocem było przekazanie relikwii pierwszego stopnia przez braci norbertanów. Aktu dokonał jeden z nich, br. Pelegrini. - Wielu czcicieli św. Filomeny z parafii, Polski i Europy długo czekało na ten moment - dodał ks. Wawak.

- Świętość jest powołaniem nas wszystkich - mówił w homilii przewodniczący Eucharystii ks. Julian Rafałko, dziekan dekanatu Kłodzko, nawiązując do przykładu św. Filomeny. Przybliżając postać patronki parafii pytał retorycznie o to jakbyśmy my się zachowali, gdybyśmy zostali poddani takim próbom, jakim poddano świętą? Co byśmy byli wstanie poświęcić dla Chrystusa?

Kaznodzieja podkreślił, że Filomena swoją dojrzałością w wierze - mimo swoich 13 lat - zawstydzała innych.- Została wierną Chrystusowi do końca. Nawet rodzice, chcąc ocalić jej życie, byli gotowi wyrzec się swojej wiary - dodał.

Przypomniał, że była bardzo męczona. Najpierw biczowano ją jak Pana Jezusa. Gdy to nie przyniosło skutku, próbowano utopić ją w Tybrze przywiązując  do jej szyi wielką kotwicę i wrzucając ją do wody. Również i ta próba się nie udała. Później wielokrotnie przestrzelono ją strzałami z łuku, ale i to nie dało skutku. Dopiero topór kata przyniósł jej śmierć męczeńską.

Po Mszy św. odbyła się procesja wokół kościoła z figurą św. Filomeny i relikwiami. Towarzyszył jej orszak młodych dziewcząt z liliami - symbolem dziewictwa i palmami - symbolem męczeństwa. Popołudniu odbyło się również nabożeństwo próśb i podziękowań przez wstawiennictwo patronki parafii.

Św. Filomena jest wzywana przez wielu czcicieli. Jest patronką: Żywego Różańca, Królestwa Neapolu (byłego), Dzieci Maryi, szczęśliwych narodzin dzieci, matek i dzieci, ludzi interesów i w potrzebach finansowych, zdających egzaminy, szkół i konwentów, zakonników, misji i nawróceń, spokojnej i szczęśliwej śmierci, powracających do Sakramentów Świętych, narzeczonych oraz katakumb.

Uroczystość była transmitowana przez parafialną stronę internetową.

1 / 1
Filomena z Gniechowic

WIARA.PL DODANE 09.08.2015

Filomena z Gniechowic

​Do kościoła parafialnego zostały wprowadzone relikwie świętej Zdjęcia: Karol Białkowski /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ARCHIDIECEZJA WROCŁAWSKA
  • GNIECHOWICE
  • ODPUST
  • ŚW. FILOMENA

Polecane w subskrypcji

  • Lednica, Jezus na Stadionie Legii – emocjonalny show czy autentyczne doświadczenie wiary?
    • Kościół
    • Agnieszka Huf
    Lednica, Jezus na Stadionie Legii – emocjonalny show czy autentyczne doświadczenie wiary?
  • Demokracja, elity i prezydent-elekt
    • Jacek Wojtysiak
    Demokracja, elity i prezydent-elekt
  • „Nas, Polaków, z Litwy wyrzucono”. Urodzona w Kownie prof. Ewa Thompson o powojennych losach naszych rodaków ze wschodu
    • Rozmowa
    • Barbara Gruszka-Zych
    „Nas, Polaków, z Litwy wyrzucono”. Urodzona w Kownie prof. Ewa Thompson o powojennych losach naszych rodaków ze wschodu
  • Walka trwała do ostatniej chwili. Kto zdecydował o ostatecznym wyniku wyborów prezydenckich?
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Walka trwała do ostatniej chwili. Kto zdecydował o ostatecznym wyniku wyborów prezydenckich?
  • Ile godzin spędzasz w sieci? Scrollowanie to nie tylko domena młodych
    • Polska
    • Klaudia Cymanow-Sosin
    Ile godzin spędzasz w sieci? Scrollowanie to nie tylko domena młodych
  • „Wierni na tej śląskiej ziemi przez pokolenia żyli Ewangelią”. 100 lat burzliwej historii archidiecezji katowickiej
    • Kościół
    • Andrzej Grajewski
    „Wierni na tej śląskiej ziemi przez pokolenia żyli Ewangelią”. 100 lat burzliwej historii archidiecezji katowickiej
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • ESM
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL