Nowy numer 32/2018 Archiwum

Kard. Joachim Meisner na szczycie Ślęży

Emerytowany metropolita diecezji kolońskiej przybył wczoraj do stolicy Dolnego Śląska. Został przyjęty przez abp. Józefa Kupnego, po czym hierarchowie wspólnie udali się na podwrocławską górę.

Dla urodzonego we Wrocławiu kardynała Meisnera była to podróż sentymentalna, bo – jak wyznał – ostatni raz był na Śląskim Olimpie w 1942 r. Po dotarciu na miejsce hierarcha modlił się w wyremontowanym kościele pw. Nawiedzenia NMP znajdującym się na Ślęży, rozmawiał z licznie obecnymi na szczycie turystami i wspominał swoje szkolne czasy.

O historii kościoła opowiedział, prezentując obecny stan prac, proboszcz parafii w Sulistrowicach ks. Ryszard Staszak. We wzniesionej bowiem w latach 1698-1702, a odremontowanej gruntownie w 2000 r. świątyni od 2004 r. archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzili prace związane z poszukiwaniem przejawów starożytnej słowiańskiej cywilizacji. Od tej pory kościół na Ślęży był zamknięty dla wiernych i turystów; ulegał powolnej dewastacji. W 2012 r. kościół został przekazany pod opiekę duszpasterską ks. Ryszardowi Staszakowi, proboszczowi parafii w Sulistrowicach, który podjął się trudnego zadania ratowania zniszczonej świątyni.

Dziś kardynał Meisner będzie przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego we wrocławskim kościele na Gądowie, któremu patronuje kapłan męczennik. W planach ma także wizytę w sanktuarium w Krzeszowie. W Polsce arcybiskup senior Kolonii pozostanie do wtorku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma