Nowy numer 43/2020 Archiwum

Imieniny - dobra zabawa i głębia (wideo)

Pielgrzymka to również "folklor". Imieniny "trzynastki" to długoletnia tradycja.

Wielokrotnie przy okazji różnych materiałów przypominaliśmy jak wielkie znaczenie dla czerpania przyjemności z marszu i z treści, które słyszy się w trasie ma dobry humor generowany przez dobrą zabawę. Jednym z takich elementów są grupowe imieniny "trzynastki" prowadzonej na Jasną Górę przez franciszkanów konwentualnych, tzw. czarnych (od koloru ich habitów wziął się kolor grupy).

Skąd się wzięła tradycja? Przed laty PPW odbywała się w innym jak współcześnie terminie - od 6 do 14 sierpnia. W związku z tym w trakcie trwania pielgrzymki wypadała data 13 sierpnia, którą grupa określiła mianem swoich imienin.

Od tamtych czasów minęło już wiele czasu i wydawało się, że nowy termin (2-10 sierpnia) pozbawił "trzynastkę" okoliczności do świętowania. Jednak imieniny są kultywowane i co ważne mają jeszcze lepsze uzasadnienie. Kilka lat temu bowiem grupa XIII obrała sobie za patronów franciszkańskie sługi Boże o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, męczenników z Peru, których beatyfikacja nastąpi 5 grudnia.

Ciekawostką może być to, iż 9 sierpnia - dzień ich narodzin dla nieba - wypada na tym samym etapie dziennym, gdy odbywały się "stare" imieniny.

Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego z trzynastkowego świętowania. Materiał przygotowany został przez TV Pielgrzymka, a za mikrofonem jest nasza redakcyjna koleżanka Agata Combik. Zdjęcia można zobaczyć TUTAJ.

Imieniny 13 i dlaczego pielgrzymujemy
telewizja-pielgrzymkowa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama