Nowy numer 43/2020 Archiwum

Jeśli jeszcze jej nie widziałeś…

Wystawa "W Kręgu Krzyża", poświęcona pamięci kard. Bolesława Kominka, trwa na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.

Prace 30 wrocławskich plastyków prezentowane w kościele pw. św. Krzyża – obrazy, rzeźby, biżuteria, prace w metalu czy drewnie – cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Ekspozycja, nawiązująca do 50. rocznicy Orędzia Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich, dostępna będzie do 30 września.

– Prace są po prostu… piękne – mówi zwiedzająca wystawę pani Agnieszka. Ten prosty komplement, nie tak oczywisty w przypadku wielu współczesnych wystaw, tu – sam ciśnie się na usta. Zobaczymy na Ostrowie Tumskim krzyż odlany w metalu, wyodrębniający się w słojach drzewa, namalowany i rzeźbiony różnymi technikami. Zadziwiać może – wykonany przez Teresę Buczyńską na liściu – wizerunek cierniem ukoronowanego Chrystusa, prace Janusza Łozowskiego na szorstkich deskach czy biżuteria stanu wojennego Ludwiki Ogorzelec. Zainteresowanie wzbudzą na pewno dzieła Alfredy Poznańskiej  Aleksandra Marka Zyśki czy Stanisława Gnacka. Ujrzymy na obrazach krzyż na przydrożnych kapliczkach, wśród bujnej zieleni, w dłoniach św. Rity oraz zdobiący okładkę dzieła św. Teresy Benedykty od Krzyża.

Jeśli jeszcze jej nie widziałeś…   Praca Teresy Buczyńskiej Agata Combik /Foto Gość – Każda z tych prac, tak różnych, prowadzi do Boga, który jest pięknem, doskonałością, prawdą – mówił abp Józef Kupny na otwarciu wystawy. – Dziękuję wszystkim artystom, którzy zmierzyli się z trudną tematyką wiary. Łatwo jest zrobić instalację, która będzie obrażać czyjeś uczucia religijne. Szybko wtedy dostajemy się na pierwsze strony gazet. Trudniej zmierzyć się z tym tematem tak, jak wy to robicie.

Ekspozycja jest dostępna od 10.00 do 18.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama