Jesteś osobą niepełnosprawną? Nie zamykaj się w domu i przyjedź. Nie interesuje cię to, bo niby nie masz z tym nic wspólnego? Błąd. Możesz zawsze zabrać kogoś z otoczenia i dać mu odrobinę radości.
VI Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych w Henrykowie będzie miała charakter jednodniowego spotkania, trwającego 29 sierpnia od godz. 11 do 16. Organizatorzy zachęcają do prezentacji umiejętności zdobytych w ramach warsztatów terapii zajęciowej, talentów wokalnych, tanecznych, instrumentalnych, rękodzielniczych, po prostu własnego repertuaru artystycznego.
- Okazuje się, że o tym, czy jesteśmy rzeczywiście zdrowi i silni, decyduje siła ducha. Można mówić o zdrowym sumieniu, o zdrowym sercu człowieka - nie tylko o tym, które badają lekarze kardiolodzy, ale i o sercu, na które z miłością spogląda Pan Bóg. Zdrowi i silni postanowieniami, modlitwą, życzliwością jesteśmy wtedy, gdy wypełnia nas Duch Święty - mówił przed rokiem bp Andrzej Siemieniewski.
Dlaczego warto wybrać się do Henrykowa?
- Po pierwsze, nie należy zamykać się w domu. Po drugie, warto wyjść do drugiego człowieka i po trzecie: warto być tam, gdzie są inni. Cały sens tego wydarzenia zamyka się w słowach integracja i wzajemne ubogacenie - zachęca ks. Arkadiusz Krziżok.
Na miejscu osoby niepełnosprawne mają okazję pokazać sobie nawzajem, że potrafią wiele. Przedstawiają w programie swoje różne uzdolnienia m.in. pantomimę, rękodzieło, śpiew, czy taniec. Udowadniają, że są potrzebni w społeczeństwie.
- W kontekście tego spotkania lepiej mówić sprawni inaczej niż niepełnosprawni. Podczas pielgrzymki jej uczestnicy dowodzą , że potrafią sobie w życiu radzić. Jest także coś, co odróżnia ją od wszystkich innych - dodaje intrygująco ks. Arkadiusz Krziżok.
Chodzi o obecność młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. 29 sierpnia przeżywa ona bowiem ostatni dzień zjazdu formacyjnego, który łączy się w Henrykowie z VI Pielgrzymką Osób Niepełnosprawnych. - Pierwsze trzy dni u nas wiążą się z formacją, przez cnotę, naukę i pracę, a dzień czwarty to służba drugiemu człowiekowi, czyli organizacja Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych - wyjaśnia Daniel Duś, prezes KSM-u archidiecezji wrocławskiej.
Młodzi są widoczni poprzez swoją posługę i odpowiedni ubiór - jednolite koszulki. Wprowadzają swoją obecnością dużo entuzjazmu i energii. - Modlą i bawią się z niepełnosprawnymi. Pokazują, że wszyscy jesteśmy jednością. Różnice widoczne na co dzień nie mają dla nich znaczenia - mówi ks. Krziżok, diecezjalny duszpasterz KSM-u.
Poniżej przedstawiamy program pielgrzymki.