Uroczystość NMP Częstochowskiej we Wrocławiu - w kościołach, w parku, przed ekranem.
Ciemnoskórzy czciciele Czarnej Madonny, spotkani w Amerykańskiej Częstochowie w USA, ślady kultu Częstochowskiej Pani w północnych Włoszech czy Nowym Jorku – to wszystko świadczy o tym, że Jasna Góra jest jak owa święta góra wspominana przez proroka Izajasza, do której płyną najróżniejsze narody. Zarazem jednak pozostaje „wielką chlubą naszego narodu” – polskiego narodu.
Mówił o tym bp Andrzej Siemieniewski przewodnicząc 26 sierpnia odpustowej Eucharystii w Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Wyjaśniał, że to maryjne dziedzictwo jest darem – bezinteresownym, nie darem „za coś”, ale na pewno darem „po coś”.
Ma budzić odpowiedzialność za słuchanie i wypełnianie Bożego słowa.
– Chrześcijanin rozgląda się wokół siebie, myśli, jak po Bożemu urządzić życie rodzinne, społeczne, państwowe – mówił bp Andrzej, dodając, że wyrazem takiej postawy są Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.
Bp Andrzej przewodniczył Mszy św. przy ul. św. Antoniego Agata Combik /Foto Gość… Tuż po homilii zostały one uroczyście odnowione. Na koniec Mszy św. proboszcz, o. Mirosław Bijata, wspomniał o prezencie związanym z uroczystością – począwszy od 26 sierpnia pod kopią jasnogórskiego wizerunku będzie się zawsze znajdował koszyk wypełniony karteczkami zawierającymi biblijne wersety.
Przychodząc tu, każdy może się „poczęstować” taką duchową strawą.
Po Eucharystii można było obejrzeć film „Tajemnica tajemnic” (reżyseria Agnieszka Porzezińska i Paweł Sobczyk), a to dzięki wspólnocie Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego z Bielska Białej.
– Zwykle, po rozstawieniu ekranu, okazuje się, że Pan Jezus jest za tym ekranem obecny, przemawia przez ten ekran – mówi Benon Wylegała, założyciel ruchu. Co jest szczególnego w „Tajemnicy tajemnic”? Film ukazuje XX-wieczną historię Polski widzianą oczyma wiary, zwłaszcza przez pryzmat takich postaci, jak kard. Hlond, prymas Wyszyńskii i św. Jan Paweł II. Tajemnicą – o której wspomina św. Ludwik Grignion de Montfort – jest odkrycie, że Bóg wszystko chce czynić przez Maryję, a najlepsze, co można zrobić, to żyć i działać przez Nią, w Niej, dla Niej i z Nią.
Wcześniej, o 16.00, XIII Międzyparafialna Piesza Pielgrzymka ruszyła z kościoła Świętej Rodziny do świątyni pw. NMP Częstochowskiej, na Mszę św. odpustową. Pielgrzymi zatrzymali się po drodze w Parku Szczytnickim, by wysłuchać konferencję, tradycyjnie głoszoną na placu przy starej studni. O. Rafał przypomniał przesłanie nawrócenia, które powtarzane jest na różne sposoby podczas kolejnych maryjnych objawień. Matka Boża mówi w nich m.in. o modlitwie różańcowej, poście, świętowaniu niedzieli...
Pielgrzymi na krótkim wrocławskim szlaku Agata Combik /Foto Gość… Konferencja o. Łukasza w Parku Szczytnickim Agata Combik /Foto Gość…