Nowy numer 43/2020 Archiwum

Podeszwy w ruch

Na wrocławskich ulicach raz po raz słychać tupot setek i tysięcy stóp. W najbliższym czasie odbędzie się w mieście kilka kolejnych większych i mniejszych biegów.

Moda na bieganie – połączone często ze szczytnym celem – trwa zresztą nie tylko w wielkich miastach. Niedawno w Oleśnicy odbył się już po raz piąty Bieg do Pani Fatimskiej, w Sobótce biegająco uczczono żołnierzy niezłomnych, zbliża się też kolejny Bieg Koguta w Oławie. We Wrocławiu 12 września o 16.00 sprzed Hotelu "Wodnik" wystartuje 25. Bieg Solidarności, dzień później – 13 września o 9.00 – rozpocznie się przy Stadionie Olimpijskim 33. PKO Wrocław Maraton.

Również we wrześniu po raz pierwszy odbędzie się Wrocław Business Run – część ogólnopolskiej imprezy Poland Business Run. We Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie 6 września o 10.30 wystartują w sztafetowej rywalizacji 5-osobowe zespoły. We Wrocławiu w biegu weźmie udział w sumie 750 osób, z których każda ma za zadanie pokonać 3,8-kilometrową trasę wytyczoną na terenie parku Szczytnickiego (start przy Hali Stulecia). Poszczególne ekipy reprezentują zwykle lokalne firmy. Biegną nie tylko dla przyjemności czy promocji aktywności fizycznej. Opłaty startowe – pokrywane zwykle przez pracodawców startujących biegaczy – wspierają podopiecznych Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty". We Wrocławiu drużyny biegną na rzecz Karola Kowalskiego – 20-latka, który, jadąc na motocyklu, uległ wypadkowi (kolizja z tramwajem) i stracił nogę. Chodzi o zebranie pieniędzy na protezę. W ramach Poland Business Run od 2012 roku udało się w ten sposób kupić 35 protez dla 27 osób.

– W wypadku straciłem nogę i rękę, ale i nadzieję na normalne życie – wspominał Jaś Mela na konferencji we Wrocławiu. – Potem spotkałem ludzi, których trudno nazwać niepełnosprawnymi. Są "nadsprawni”. Dzięki nim zrozumiałem, że to nie koniec, że wszystko jest w głowie.

Jasiek tłumaczył sens inwestowania w dobre – ale i kosztowne – protezy umożliwiające normalne funkcjonowanie. Warto pobiec w biegu, by kto inny był w stanie choćby podbiec do autobusu – przekonują organizatorzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama