Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • ESM
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ

Najnowsze Wydania

  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → Świat prosty i prawdziwy

Świat prosty i prawdziwy przejdź do galerii

Ok. 1,3 tys. osób wzięło udział w pielgrzymce osób niepełnosprawnych do Henrykowa. Wśród uczestników byli także opiekunowie i rodziny.

 
Pielgrzymka to radość dla niepełnosprawnych, ich opiekunów oraz całych rodzin Karol Białkowski /Foto Gość

- Jesteście tą szczególną cząstką Kościoła, jesteście tymi, których Pan Jezus bardzo tuli do serca i my się wszyscy wami cieszymy - mówił abp Józef Kupny do niepełnosprawnych zebranych na Mszy św. w pocysterskiej bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Henrykowie. Metropolita wrocławski wyraził radość z szóstej już pielgrzymki do Henrykowa i z tego, że tworzy ją młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. - Jestem pełen podziwu dla was i zachęcam do tego, byście dalej to czynili. Jak tylko będę mógł, zawsze będę tu obecny - mówił.

W homilii duszpasterz niepełnosprawnych ks. Bogusław Kapica zaznaczył, że jest wiele przyczyn, dla których do Henrykowa przybyło tak wiele osób. Jako jedną z głównych wskazał pochylenie się nad tajemnicą osoby niepełnosprawnej. - Bowiem niepełnosprawność dotyczy nie tylko ludzi dotkniętych cierpieniem, ale przemawia także do ich opiekunów, członków rodzin, wolontariuszy, ludzi dobrej woli. W końcu uświadamiamy sobie, że ludzie niepełnosprawni mają szczególne miejsce w Kościele, społeczeństwie i rodzinie - wyjaśniał.

Duszpasterz z całą stanowczością zaznaczył także, że każdy jest wielkim i niepowtarzalnym darem Boga, który powołał go do życia na swój obraz i podobieństwo. Nawiązując do encykliki św. Jana Pawła II "Evangelium vitae" przypomniał o szczególnym sensie obecności osoby niepełnosprawnej w Kościele - jest to "życie, które domaga się większej życzliwości, miłości i opieki" - mówił.

- Troska o osoby niepełnosprawne jest subtelnym zadaniem i wezwaniem wszystkich zdrowych i dobrze się mających. Jakże ważne jest, by otworzyć przestrzeń dla twórczego rozwoju, a wykreowany przez nich świat może być z powodzeniem rzeczywistością, w której możemy się poruszać, żyć, egzystować. Jest to świat prosty i prawdziwy, świat autentycznej miłości, wzajemnej pomocy, a w końcu prawdziwej przyjaźni - dodał, zwracając uwagę, że bardzo wyraźnie widzi to Jean Vanier, który właśnie niepełnosprawnym poświęcił swoje życie.

Posłuchaj całej homilii:

Po Mszy św. uczestnicy zjazdu udali się na boisko obok kompleksu pocysterskiego, gdzie rozpoczął się piknik. Na scenie prezentowały się zespoły muzyczne - również i takie, które składały się z osób niepełnosprawnych. Był ciepły posiłek, a także tańce i dobra zabawa. W specjalnym namiocie wystawione były również prace wykonane w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej prowadzonego przez archidiecezjalną Caritas.

- Liczba uczestników z roku na rok wzrasta, a z roku na rok coraz mniej osób zapraszamy. To oznacza, że ta inicjatywa na stałe się wpisała w kalendarz i serca - mówi ks. Arkadiusz Krziżok, proboszcz parafii Najświętszego Imienia Jezus, opiekun KSM w archidiecezji wrocławskiej i inicjator pielgrzymki. Kapłan podkreśla, że w tej chwili zauważa pewien paradoks. - Te spotkania są chyba bardziej potrzebne nam, tzw. pełnosprawnym, bo od niepełnosprawnych można się bardzo wiele nauczyć - puentuje.

Dyrektor organizacyjny pielgrzymki, Michał Brzezicki zaznacza, że nie byłoby możliwe przeprowadzenie takiej imprezy bez wsparcia. - Dziękujemy Gminie Ziębice, Gminie Wrocław i Kurii Metropolitalnej za wsparcie finansowe oraz Caritas, która zadbała o to, by nie brakło bigosu. Ugotowanych zostało 300 kg potrawy. Inni sponsorzy zadbali o scenę, a także o rampę, którą niepełnosprawni na wózkach mogli swobodnie wjechać i wyjechać z kościoła. Wszystkim dziękujemy - mówi.

Obejrzyj zdjęcia! Zobacz, jak bawili się niepełnosprawni ze swymi opiekunami.

« ‹ 1 › »
VI Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Henrykowa

WIARA.PL DODANE 29.08.2015 AKTUALIZACJA 29.08.2015

VI Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Henrykowa

​W dorocznym zjeździe wzięło udział ok. 1,3 tys. osób. Zdjęcia: Karol Białkowski /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

Karol Białkowski

|

GOSC.PL

publikacja 29.08.2015 17:59

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ARCHIDIECEZJA WROCŁAWSKA
  • HENRYKÓW
  • PIELGRZYMKA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Polecane w subskrypcji

  • Systemowa rzeczywistość skrzeczy. Dlaczego dzieci są zabierane rodzicom?
    • Temat "Gościa"
    • Agata Puścikowska
    Systemowa rzeczywistość skrzeczy. Dlaczego dzieci są zabierane rodzicom?
  • Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
  • Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
  • Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
    • Edukacja
    • Agata Puścikowska
    Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X