IX Rodzinny Festyn Parafialny w Trzebnicy przypomniał wydarzenia sprzed 70 lat.
– Kiedy w 1945 r. zakończyła się II wojna światowa, na ziemię trzebnicką zaczęli przybywać Polacy z Kresów Wschodnich, m.in. z województwa tarnopolskiego i lwowskiego, aby tu, na zachodnich ziemiach, budować swoją przyszłość – mówił ks. Piotr Wojciechowski SDS podczas otwarcia tradycyjnych „Bartłomiejek”.
– Oprócz ludności ze Wschodu, zaczęli przybywać ludzie z centralnych dzielnic kraju, a także spoza jego granic. W odpowiedzi na apel księży biskupów ordynariuszy, aby zakony pospieszyły z pomocą do pracy w duszpasterstwie parafialnym, również salwatorianie włączyli się w to dzieło…
– Przybyli na tę ziemię, by służyć pomocą duszpasterską osiadłej tu ludności polskiej. Salwatorianie skupili się szczególnie na archidiecezji wrocławskiej. Na jej terenie objęli parafie w Trzebnicy, Dobroszycach i Bagnie. Taka decyzja zarządu prowincji była niewątpliwie czynem ofiarnym zarówno w sensie religijnym dla Kościoła, jak i patriotycznym dla naszej Ojczyzny...
25 sierpnia 1945 r. przybył do Trzebnicy z Krakowa ks. Wawrzyniec Bochenek, salwatorianin. Uczestnicy festynu mówili o nim z wdzięcznością, pamiętając, że przez 50 lat pełnił posługę niezmordowanego proboszcza trzebnickiej wspólnoty parafialnej.
Wielkim rocznicom – przypomnianym już podczas odpustowej sumy – towarzyszyła radosna zabawa. Na scenie na Placu Pielgrzymkowym wystąpiły najpierw dzieci z Gminnego Przedszkola nr 1 w Trzebnicy; potem podziwiać można było Mażoretki Trzebnickie AIDA. Trwały zabawy dla najmłodszych, a o 17.00 rozpoczął się wernisaż IV Międzynarodowego Pleneru Plastycznego. Na scenie pojawili się artyści z różnych stron świata. Ich dzieła, zaprezentowane w wydzielonej części placu, cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza, że na płótnach obok motywów trzebnickich dostrzec można było także m.in. egzotyczne pejzaże afrykańskie.
W programie festynu znalazł się występ Chóru Con Passione oraz Lecha Makowieckiego z zespołem ZAYAZD. W organizację spotkania, z którego dochód wesprze prace prowadzone w bazylice, zaangażowali się salwatorianie, a także gmina Trzebnica i powiat trzebnicki.