powrót
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • YouTube
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
  • GN 32/2025
    GN 32/2025 Dokument:(9368241,Jak pięknie!)
  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → Podróż do przeszłości
Podróż do przeszłości  
Anna Walentynowczi osobiście podpisała się pod przekazanym do Wrocławia dokumentem. Dopiero na tej podstawie na Dolnym Śląsku zakończono strajk i robotnicy wrócili do pracy we wrześniu 1980 r rekonstrukcja: Karol Białkowski /Foto Gość

Podróż do przeszłości przejdź do galerii

Do Wrocławia trafiły pamiątki po legendzie "Solidarności" Annie Walentynowicz. Znajdą swoje stałe miejsce w ekspozycji Centrum Historii Zajezdnia, które będzie otwarte dokładnie za rok.

Karol Białkowski

|

GOSC.PL

dodane 31.08.2015 13:48
0

Solidarnościowych akcentów we Wrocławiu ciąg dalszy. Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" zaprezentował przekazane do powstającego Centrum Historii Zajezdnia przez Piotra Wlentynowicza pamiątki po jego babci Annie - bohaterce strajków 1980 r. na Wybrzeżu i współzałożycielce NSZZ "Solidarność".

- Wrocławscy robotnicy nie formułowali własnych postulatów. To był strajk w solidarności z robotnikami z Wybrzeża. To był ważny moment w historii sierpnia 1980 r. dlatego, że niektóre zakłady w Polsce zgłaszały własne postulaty, a to pozwalało stronie rządowej na indywidualne negocjacje z protestującymi. Po akcji wrocławskiej coraz więcej zakładów pracy udzieliła poparci postulatom gdańskim, co powodowało zwiększenie presji na negocjatorach ze strony państwa - tłumaczy ówczesną sytuację Marek Mutor, dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".

Gdy Porozumienie Sierpniowe zostały podpisane, robotnicy na Dolnym Śląsku nie chcieli wygasić strajku bez potwierdzenia Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego na Wybrzeżu, że zostały one zawarte. - Nie wierzono telewizji i stronie rządowej. Aby zweryfikować prawdziwość informacji do Gdańska pojechała trzyosobowa delegacja i tam znalazła Annę Walentynowicz i uzyskała potwierdzenie - opowiada.

Przed 35 laty z misją do Gdańska udała się delegacja trzech strajkujących: Bogdan Ziobrowski, Antoni Skinder i Hubert Hanusiak. Ze stoczni przywieźli podpisaną kopię porozumień.

- Postanowiliśmy odtworzyć te wydarzenia czego efektem jest przygotowany wspólnie z telewizją 71news materiał filmowy. W Gdańsku spotkaliśmy się z Piotrem Walentynowiczem, który przekazał nam pamiątki - dodaje.

Oto efekt wyjazdu do Gdańska, a w galerii zdjęcia przywiezionych pamiątek:

Škodą do Gdańska
Centrum Historii Zajezdnia

1 / 1
Pamiątki po Annie Walentynowicz

WIARA.PL DODANE 31.08.2015 AKTUALIZACJA 31.08.2015

Pamiątki po Annie Walentynowicz

​Rodzina współzałożycielki NSZZ "Solidarności" przekazała je do Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, które zacznie działać na miejscu byłej, legendarnej Zajezdni autobusowej nr VII w przyszłym roku. Reprodukcje: Karol Białkowski /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ANNA WALENTYNOWICZ
  • POROZUMIENIA SIERPNIOWE
  • SOLIDARNOŚĆ
  • WROCŁAW

Polecane w subskrypcji

  • Ikona jasnogórska znów odwiedzi każdą parafię w Polsce. O trzeciej peregrynacji obrazu MB Częstochowskiej
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Ikona jasnogórska znów odwiedzi każdą parafię w Polsce. O trzeciej peregrynacji obrazu MB Częstochowskiej
  • „To on mnie znalazł”. Rozmowa z reżyserem „Triumfu serca”,  filmu o św. Maksymilianie
    • Rozmowa
    • Tomasz Gołąb
    „To on mnie znalazł”. Rozmowa z reżyserem „Triumfu serca”, filmu o św. Maksymilianie
  • Ich życie to nieustanna pielgrzymka. Świadectwo rodziców chorego Filipka
    • Kościół
    • Katarzyna Widera-Podsiadło
    Ich życie to nieustanna pielgrzymka. Świadectwo rodziców chorego Filipka
  • Święci z Matką wniebowzięci
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Święci z Matką wniebowzięci
  • Prowincjał dominikanów: Nasza jedność jest zbudowana oddolnie, bo każdy ma wolność wypowiedzenia tego, co myśli
    • Rozmowa
    • Magdalena Dobrzyniak
    Prowincjał dominikanów: Nasza jedność jest zbudowana oddolnie, bo każdy ma wolność wypowiedzenia tego, co myśli
  • Wielkie cuda małego Dzieciątka. Kult Bożego Dzieciątka w Pradze
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Wielkie cuda małego Dzieciątka. Kult Bożego Dzieciątka w Pradze
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • ESM
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL