Nowy numer 48/2020 Archiwum

Referendum nie będzie

Chodzi o obywatelską inicjatywę wrocławian. Plebiscyt miał się odbyć 25 października. Nie udało się zebrać wymaganej liczby podpisów pod obywatelskim projektem.

O tym, że inicjatywa nie uzyskała odpowiedniego poparcia mieszkańców miasta wyrażonego podpisami, poinformowano na specjalnym briefingu. Inicjatorzy referendum podziękowali wszystkim zaangażowanym w sprawę oraz tym, którzy zdecydowali się podpisać listy.

"Przez dwa miesiące odbyliśmy tysiące rozmów z mieszkańcami miasta, poznawaliśmy ich argumenty i kontrargumenty, punkty widzenia oraz problemy. W naszej inicjatywie opieraliśmy się na własnym czasie i środkach, nie wzięliśmy ani złotówki z publicznych pieniędzy i nie angażowaliśmy urzędników. Własnymi siłami zebraliśmy 30 tysięcy z wymaganych 50 tysięcy podpisów. Wierzymy, że ten głos wrocławian zostanie wzięty pod uwagę przez prezydenta Rafała Dutkiewicza" - czytamy w oświadczeniu po konferencji prasowej.

Według aktywistów, wnioskiem, który można wyciągnąć z ich działalności, jest "potrzeba pracy na poziomie ustawodawczym, by zmniejszyć wysokie progi utrudniające partycypację mieszkańców w demokracji na poziomie lokalnym".

Wspólne działanie zjednoczyło bardzo różne środowiska i doprowadziło do szerokiego porozumienia aktywistów miejskich oraz dolnośląskich ugrupowań społecznych i politycznych: PiS, Zieloni, SLD, Stop ACTA, Akcja Park Szczytnicki, Bezpartyjni Samorządowcy, PPS, RSS, Solidarność Walcząca, KORWiN, KoLiber i Unia Pracy.

Inicjatorzy referendum zapewniają, że wytworzony potencjał na pewno będzie wykorzystany w przyszłości przy wielu innych inicjatywach zmieniających Wrocław na lepsze. Deklarują też, że są grupą, na którą można liczyć w sprawach ważnych dla miasta i jego mieszkańców.

Na jakie pytanie mieli odpowiedzieć wrocławianie w referendum 25 października?

  • Czy jesteś za budową linii tramwajowych na Nowy Dwór i Muchobór Wielki do roku 2018, a w dalszej kolejności na Psie Pole, Jagodno i Bartoszowice?
  • Czy jesteś za podwojeniem ilości terenów zielonych i spięcie ich w Zieloną Sieć do 2022 r.?
  • Czy jesteś za stworzeniem internetowego rejestru umów zawieranych przez Urząd Miejski we Wrocławiu oraz miejskie spółki?
  • Czy jesteś za rezygnacją z organizacji igrzysk World Games Wrocław 2017?
  • Czy jesteś za wprowadzeniem Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej zobowiązującej do wprowadzenia projektu uchwały pod obrady Rady Miejskiej Wrocławia, gdy pod projektem zebrano 2,5 tys. podpisów uprawnionych do głosowania mieszkańców Wrocławia?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama