Nowy numer 48/2020 Archiwum

Narodowe Forum Muzyki poświęcone

To najlepsza sala koncertowa w Europie i jedna z najlepszych na świecie.

- Jestem szczęśliwy, że dzisiaj jesteśmy w tym pięknym wnętrzu, i że tak wspaniale brzmi tutaj muzyka - mówił podczas uroczystości oddania do użytku NFM Andrzej Kosendiak, jego dyrektor.

Następnie na scenę zostali poproszeni przedstawiciele Kościoła katolickiego - abp Józef Kupny, Kościoła ewangelicko-augsburskiego - bp Waldemar Pytel i bp Włodzimierz Juszczak, Kościoła prawosławnego - ks. mitrat Jerzy Szczur i ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz oraz Gminy Żydowskiej - Aleksander Gleichgewicht z małżonką Bente Kahan, by modlić się o błogosławieństwo dla tego miejsca i dla tych, którzy będą z niego korzystali.

Spotkanie w głównej sali NFM było też okazją do podziękowania wszystkim zaangażowanym w długoletnią budowę niezwykłego obiektu na miarę XXI w.

Budynek Narodowego Forum Muzyki to duża sala główna o pojemności 1800 miejsc siedzących oraz sale kameralne: dwie o pojemności 100-200 miejsc i jedna na 300-400 widzów.

Gmach NFM został wzniesiony wg projektu Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates, wyłonionego w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Za projekt wnętrz Narodowego Forum Muzyki odpowiada Towarzystwo Projektowe. Powierzchnia użytkowa głównego budynku wynosi 35,3 tys. mkw (powierzchnia całkowita: 48,5 tys. mkw), przy kubaturze 257 tys. mkw (6 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne). Oprócz czterech sal koncertowych w gmachu znajdują się: studio nagrań, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, przestrzeń wystawiennicza, punkty gastronomiczne, sklep muzyczny NFM Shop. Przy obiekcie usytuowano trzypoziomowy parking na ok. 700 pojazdów.

Inspiracją dla architekta był instrument muzyczny: kształt obiektu oraz materiał imitujący drewno zastosowany na elewacji przypominają pudło rezonansowe instrumentu strunowego. Foyer, pokryte innowacyjnym materiałem o nazwie corian, poprzez czerń ścian i biel balkonów nawiązuje do klawiatury fortepianu.

Doskonałą akustykę sal koncertowych opracowała firma Artec Consultants Inc z Nowego Jorku (grupa Arup), która może pochwalić się wysoko ocenianymi projektami, takimi jak centrum kulturalno-kongresowe w Lucernie, sale koncertowe: Esplanade w Singapurze, Harpa w Reykjavíku, La Maison Symphonique w Montrealu, Knight Concert Hall na Florydzie.

Narodowe Forum Muzykijest instytucją kultury miasta Wrocławia, współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Wrocław i Województwo Dolnośląskie.

Zobacz naszą galerię.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama