Nowy numer 48/2020 Archiwum

Rozpoczyna się Wratislavia Cantans

Jubileuszowa edycja festiwalu jest wyjątkowa z kilku względów. Pierwszy koncert już dziś wieczorem w Narodowym Forum Muzyki.

- Przeżywamy dzisiaj we Wrocławiu wielkie święto, bo 50 lat temu Andrzej Markowski wymyślił i powołał do życia wielkie dzieło - Festiwal Wratislavia Cantans. Cieszmy się z tego jubileuszu i dziękujmy wszystkim, którzy przez te 50 lat dzielili się muzycznym pięknem z mieszkańcami miasta i naszymi gośćmi - mówił we stępie Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny imprezy.

Przedstawiając program tegorocznej edycji festiwalu, Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny, przyznał, że będzie on wyjątkowy. Wymienił dwa powody - 50 lat istnienia wydarzenia oraz otwarcie Narodowego Forum Muzyki. - Te dwa elementy były niezmiernie ważne w przygotowaniu koncepcji programowej. Dlatego, by odpowiednio uczcić urodziny festiwalu, zdecydowaliśmy się zaproponować ponownie trzy z koncertów, które były zagrane podczas pierwszej edycji w 1966 r. - mówił. Dziś wieczorem zostanie powtórzony koncert inauguracyjny, który miał miejsce 14 sierpnia 1966 r. pod batutą Andrzeja Markowskiego.

Organizatorzy zapewniają, że program festiwalu jest niezwykle bogaty. - Mamy dzieła muzyki symfonicznej i chóralnej; także dzieła dosyć wyszukane i chyba mało znane szerszemu odbiorcy, ale wydaje mi się, że taki powinien być festiwal, który skupia się na muzyce wokalnej - nie tyle na muzyce konkretnego okresu. Nawet jeśli przedstawiane są dzieła instrumentalne to mają mieć one odniesienie do muzyki wokalnej. Nasz festiwal stawia sobie za cel przedstawiać tak szeroki i bogaty zakres różnych dzieł - wyjaśniał maestro Antonini.

Dyrektor A. Kosendiak zaznaczył, że dzisiejsi organizatorzy chcą pamiętać o tych, którzy tworzyli festiwal Wratislavia Cantans w przeszłości. - Chciałem poinformować, że wystąpiłem do Rady Miejskiej Wrocławia z wnioskiem o zmianę statutu Narodowego Forum Muzyki, by dodano tam wpis, że Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Cantans" będzie nosił imię Andrzeja Markowskiego, jego twórcy - zaznaczył.

Bilety na niektóre koncerty są już wyprzedane. Część występów będzie jednak ogólnodostępna i bezpłatna, dlatego tym bardziej warto się zapoznać z harmonogramem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama