Nowy numer 49/2020 Archiwum

Do Maryi po doświadczenie miłosierdzia

Abp Józef Kupny zaprasza na Archidiecezjalną Pielgrzymkę Duchowieństwa i Wiernych na Jasną Górę. Jej hasłem będą słowa: "Maryjo, pomóż nam doświadczać Miłosierdzia Bożego".

Pielgrzymka odbędzie się 18 i 19 września. Rozpocznie się Mszą św. w bazylice jasnogórskiej o godz. 18 pod przewodnictwem abp. Mariana Gołębiewskiego, metropolity seniora. Następnie czuwanie modlitewne przeniesie się do kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej i potrwa całą noc. W programie są wspólna modlitwa różańcowa, Apel Jasnogórski, o północy pasterka maryjna pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego. Całość zakończy się Mszą św. o godz. 6.

Diecezjalne pielgrzymowanie na Jasną Górę zapoczątkował kard. Henryk Gulbinowicz, który w 2000 r. postanowił oddać Dolny Śląsk w macierzyńską niewolę Maryi, niejako dopełniając ślubów Jana Kazimierza. Każdego roku wierni wraz z pasterzami odnawiają złożone wówczas ślubowanie. Od kilku lat liczba uczestników pielgrzymki oscyluje około 5 tys. osób.

Oto treść zaproszenia metropolity wrocławskiego:

Umiłowani w Panu Siostry i Bracia,

Ojciec Święty Franciszek w bulli ogłaszającej Rok Miłosierdzia zauważył, iż nie jest przypadkiem, że ten święty czas rozpocznie się w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ta uroczystość bowiem pokazuje sposób, w jaki Bóg działa od początku naszej historii. Po grzechu pierworodnym nie chce, by człowiek został sam. Wybiera Maryję, by stała się Matką Odkupiciela. Na ogrom grzechu Bóg odpowiada pełnią przebaczenia i uświadamia nam, że Jego miłosierdzie będzie zawsze większe od naszej niewierności. Aby to się dokonało potrzebne było „tak” wypowiedziane przez Matkę Najświętszą.

Dlatego u progu rozpoczynającego się roku szkolnego i akademickiego oraz przed rozpoczęciem nowego roku duszpasterskiego, pragniemy jako Archidiecezja Wrocławska zatrzymać się w domu Matki, by nie tylko wpatrywać się w Nią jako świadka Bożego Miłosierdzia, ale przede wszystkim, by przez Jej wstawiennictwo wypraszać to Miłosierdzie dla nas wszystkich: biskupów, kapłanów, rodziców, wychowawców, katechetów, dzieci, młodzieży, osób starszych i chorych. Uczynimy to w  czasie kolejnej Archidiecezjalnej Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych na Jasną Górę, która w tym roku odbędzie się w dniach 18 i 19 września pod hasłem "Maryjo pomóż nam doświadczać Miłosierdzia Bożego".

Na Jasnej Górze każdego roku odczytywany jest fragment Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej. Tamto wydarzenie doskonale koresponduje z Rokiem Jubileuszowym poświęconym Bożemu Miłosierdziu. Oto bowiem Jezus objawia się jako ten, który jest misericors (miłosierny), co należałoby dosłownie przetłumaczyć, jako ten, który ma serce dla biednych. Uczestnicy wesela w Kanie doświadczyli tego serca dzięki interwencji Matki Bożej.  
Dlatego proszę Was: przybądźcie na Jasną Górę, by podziękować Maryi za opiekę nad nami i powierzyć Jej siebie samych, nasze rodziny, parafie, całą Archidiecezję i naszą Ojczyznę.

Całonocne czuwanie w kaplicy cudownego obrazu rozpoczniemy Mszą św. w bazylice jasnogórskiej o godz. 18.30. O 21.00 spotkamy się na Apelu Jasnogórskim, który poprzedzi modlitwa różańcowa. O północy Eucharystia będzie sprawowana przed wizerunkiem Czarnej Madonny, a nasze trwanie przed Matką zakończymy Mszą św. o 6.00. Mocno ufam, że dane nam będzie spotkać się na Jasnej Górze, by wspólnie pukać do domu Matki i prosić, by pomagała nam doświadczać Miłosierdzia Bożego.

Dziękując Wam Bracia Kapłani za dotychczasowe zaangażowanie w przygotowanie naszego Archidiecezjalnego Czuwania, proszę o pomoc w zorganizowaniu wyjazdów dla wiernych, którym posługujecie. Wierzę, że nasze pielgrzymowanie przyniesie wszystkim błogosławione owoce.

W tym duchu wszystkim z serca błogosławię

+ Józef Kupny
Arcybiskup Metropolita Wrocławski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama