Nowy numer 33/2018 Archiwum

Kluczowa będzie frekwencja

Zakończyło się referendum ogólnokrajowe. Mieszkańcy Wrocławia brali udział dodatkowo w lokalnym plebiscycie.

Na wyniki referendum musimy cierpliwie poczekać. Żadna pracownia badawcza nie prowadziła badań exit poll, dlatego po zamknięciu lokali nie poznaliśmy wstępnego rezultatu. Jesteśmy więc zdani na dane podawane przez Państwową Komisję Wyborczą a te pojawią się najpóźniej  w poniedziałek o godz. 18. Do tego czasu nie poznamy również  oficjalnie frekwencji, która jest istotnym czynnikiem w czasie referendum, bo decyduje o tym, czy głosowanie jest wiążące dla władz, czy nie.

Podobnie ma się sprawa z referendum lokalnym, w jakim wzięli udział wrocławianie. Oprócz trzech "ogólnopolskich" pytań odpowiadali na cztery inne, dotyczące przyszłości stolicy Dolnego Śląska - o budowę metra, o remonty kamienic i podwórek, o organizację dużych imprez sportowych i kulturalnych oraz ograniczenia ruchu samochodowego w centrum miasta. Możemy liczyć, że wyniki będą znane do godzin porannych w poniedziałek. Mimo, że nie znamy oficjalnych danych o frekwencji, to z całą pewnością możemy stwierdzić, że będzie ona na bardzo niskim poziomie. Lokale wyborcze w referendum lokalnym zostały zamknięte o godz. 21.

Gazeta Wrocławska na podstawie informacji Policji poinformowała, że w stolicy Dolnego Śląska doszło do jednego przypadku złamania ciszy wyborczej. Przed jednym z lokali na Psim Polu trzy osoby rozdawały ulotki z zabronionymi treściami. Sprawa została zgłoszona, a Policja zwróciła się do sądu z wnioskiem o ukaranie sprawców odpowiednią grzywną.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma