Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Referendalna klapa

Znamy wyniki lokalnego referendum we Wrocławiu.

Dlaczego klapa? Bo za porażkę trzeba uznać frekwencję w głosowaniu. Wyniosła ona zaledwie 10,56 proc. To oznacza, że jego wyniki nie są wiążące dla władz miasta. Mimo to, jak zapowiedział prezydent Rafał Dutkiewicz jeszcze przed rozpoczęciem głosowania, weźmie on pod uwagę zdanie tych wrocławian, którzy zdecydowali się odpowiedzieć na zadane pytania.

- Bardzo serdecznie dziękuję wrocławianom, którzy poświęcili swój czas w niedzielę i poszli do lokali wyborczych. Chcieli decydować o swoim mieście. Tak jak wcześniej zapowiadałem - ja i moi współpracownicy uszanujemy wolę mieszkańców w kwestiach o które pytaliśmy w referendum - mówi prezydent Wrocławia.

Przypomnijmy, że mieszkańcy odpowiadali na cztery pytania dotyczące przyszłości stolicy Dolnego Śląska - o budowę metra, o remonty kamienic i podwórek, o organizację dużych imprez sportowych i kulturalnych oraz ograniczenia ruchu samochodowego w centrum miasta.

Jak kształtowały się zatem wyniki? Z danych jakie przekazała Miejska Komisja Wyborcza wynika, że wrocławianie odpowiedzieli TAK na pytania:

  • Nr 1. Czy jesteś za ochroną historycznego centrum Wrocławia poprzez stopniowe ograniczanie ruchu samochodowego w centrum, czyli na obszarze parku kulturowego "Stare Miasto"? - 67,5 % głosujących było za,
  • Nr 3. Czy jesteś za tym, aby w przyszłości Wrocław ubiegał się o organizację imprez kulturalnych i sportowych o znaczeniu międzynarodowym, takich jak Europejska Stolica Kultury 2016 i World Games 2017? - 71,8 %  głosujących było za,
  • Nr 4. Czy jesteś za zwiększeniem nakładów na rewitalizację kamienic oraz wnętrz międzyblokowych i podwórek? - 89 %  głosujących było za.

Wrocławianie odpowiedzieli NIE na pytanie:

  • Nr 2. Czy jesteś za tym, aby w przyszłości we Wrocławiu powstało metro? - 53,3 głosujących było przeciwko takiemu rozwiązaniu.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama