Nowy numer 48/2020 Archiwum

Poznaj bł. Zefiryna

VII Archidiecezjalna Pielgrzymka Sympatyków i Miłośników Koni Siedlec-Godzieszowa-Łozina odbędzie się 19 i 20 września.

Zaproszeni są na nią hodowcy, powożący, weterynarze, kowale, sportowcy dyscyplin konnych, wszyscy miłośnicy i sympatycy koni, ze zwierzętami czy bez.

Główne obchody odbędą się w sanktuarium NMP Bolesnej w Łozinie, gdzie w niedzielę o 13.00 zostanie odprawiona odpustowa Msza św.

Koniarze i ich przyjaciele zgromadzą się już poprzedniego dnia.

W programie zjazdu zaplanowano m.in. Eucharystię w kaplicy w Godzieszowej (19 września o 17.00) – ze świeceniem chlebów, braterskie spotkanie przy stole oraz Apel Jasnogórski. Rozdawany będzie owies święcony tradycyjnie w dzień św. Szczepana, a dla osób rozpoczynających swoją przygodę z koniem przewidziano złożenie przysięgi jeździeckiej.

W niedzielę o 9.00 w miejscowości Siedlec rozpocznie się odprawa. Pielgrzymi utworzą następnie barwny korowód i – po poświęceniu koni i modlitwie – wyruszą do Łoziny. Powiozą ze sobą portrety „koniarskich” patronów. Oprócz świętych Jerzego, Huberta i Marcina, tym razem pojawi się wśród nich nowa postać.

– Chcemy, by pielgrzymi poznali także bł. Zefiryna, o wiele bliższego naszym czasom; człowieka, w którego życiu spotkały się wiara w Boga i miłość do koni – mówi ks. Krzysztof Dorna SDS, kapelan środowisk jeździeckich archidiecezji wrocławskiej. – To on będzie nam towarzyszył w czasie tegorocznego spotkania sympatyków i miłośników koni w Siedlcach, Godzieszowej i Łozinie.

Bł. Zefiryn Giménez Malla (1861-1936), pierwszy beatyfikowany Rom, był sprzedawcą mułów, osłów i koni, znał i kochał zwierzęta – a ponoć najbardziej konie. Katechizował romskie dzieci, propagował modlitwę różańcową. W 1936 r., gdy wybuchły w Hiszpanii prześladowania katolików, Zefiryn stanął w obronie pewnego księdza i został aresztowany. Gdy nie zgodził się wyrzec się różańca, został rozstrzelany. Przedstawiany jest często z koniem i różańcem.

kontakt z organizatorami: 601 843 294

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama