Caritas Archidiecezji Wrocławskiej jest gotowa do współpracy z państwem w przyjęciu uchodźców - jeśli zaistnieje taka potrzeba.
W lokalnych mediach pojawiły się informacje, że w odpowiedzi na apel papieża Franciszka wrocławska kuria zadeklarowała gotowość przyjęcia 15 rodzin uchodźców z Syrii.
Informacje te są nieprecyzyjne. Kościół wrocławski nie zajął się tą sprawą dopiero po papieskim apelu, nie zajmuje się też nią samodzielnie, w oderwaniu od instytucji państwowych.
- To nie jest tak, że „wychodzimy przed szereg” i mamy zamiar zapraszać tu sami uchodźców. Jeśli zwrócą się do nas władze państwowe z prośbą o ich przyjęcie, jesteśmy, jako Kościół wrocławski, gotowi do współpracy - możemy pomóc w opiece nad przybyszami, którzy przejdą odpowiednie procedury przewidziane przez państwo - mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii. - Ze strony episkopatu współpracę Kościoła z państwem w kwestii uchodźców koordynuje Caritas Polska. To ona zbierała dane od diecezjalnych Caritas, prosząc o zadeklarowanie, jakie ewentualnie mają możliwości przyjęcia przybywających osób. Nasza Caritas po prostu poinformowała, jakimi możliwościami dysponuje.
Wydarzyło się to już... pół roku temu. - Caritas Polska, przewidując pewne sytuacje, przysłała do nas ankiety z pytaniem o możliwość przyjęcia uchodźców z Ukrainy, Bliskiego Wschodu czy innych krajów, już na początku marca. Wtedy też odpowiedzieliśmy na nie - tłumaczy Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas. - Informacje te zostały przekazane również Rządowi RP. Odpowiedzialność za przyjmowanie uchodźców spoczywa głównie na władzach państwowych, natomiast my - jeśli zostaniemy o to poproszeni - jesteśmy gotowi do współpracy. Uznajemy, że to nasz chrześcijański obowiązek.
P. Trawka dodaje, że wytypowany do ewentualnego przyjęcia przybyszów ośrodek, to Centrum Szkolenia Wolontariatu w Sulistrowiczkach (obok Sobótki).
- Przyjmuje na co dzień do 90 osób, szacujemy, że mogłoby tu się zatrzymać 15 rodzin - tłumaczy. - Warunki, jakie oferuje, są bardzo dobre. Ośrodek posiada sale konferencyjne, które mogłyby być wykorzystywane np. do nauki języka polskiego czy innych zajęć służących integracji społecznej, pokoje 2-3 osobowe, ale i większe. Znajduje się w parku krajobrazowym, zapewnia dyskrecję; posiada ogrodzony, bezpieczny teren.
W kwestii uchodźców wypowiedział się metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. Zobacz tutaj.