Nowy numer 49/2020 Archiwum

Bądźcie dumni

Kilkuset uczniów szkół katolickich wszystkich stopni rozpoczęło uroczyście kolejny rok nauki.

Mszy św. w kościele pw. św. Michała Archanioła przewodniczył abp Józef Kupny. Na jej zakończenie zwrócił się do uczniów, mówiąc, że są drodzy jego sercu i Kościołowi.

- Szczęśliwy Kościół wrocławski, że posiada szkoły katolickie. Szczęśliwy Kościół, że ma takich wychowawców i dyrektorów - mówił metropolita wrocławski..

Dziękował za pracę wychowawców. - Wasza praca ma ogromne znaczenie. Oczywiście możemy powiedzieć, że uniwersytety są ważne, ale gdybym miał wybierać, to jednak zwróciłbym uwagę na szkoły podstawowe, gimnazja i licea katolickie. Dlatego, bo tam dzieci i młodzież nie tylko zdobywają wykształcenie, ale w tych szkołach kształtowany jest charakter i nauczane są wartości. To niezwykle ważne. W waszych szkołach macie naprawdę realny wpływ na budowanie świata wartości i postaw ewangelicznych - tłumaczył i podkreślił, że na uniwersytety przychodzą ludzie już ukształtowani. - Bądźcie dumnie ze swojej pracy.

Zwracając się do uczniów metropolita wrocławski również mówił o dumie wynikającej z faktu uczęszczania do szkoły katolickiej. - Szkolnictwo w naszej ojczyźnie zaczęło się od Kościoła. Kościół najpierw kształcił na swoje potrzeby, ale potem także uczył w szkołach przyklasztornych, przykatedralnych, parafialnych. O tym wielkim wkładzie Kościoła w szkolnictwo dziś się nie mówi, ale taka jest prawda - mówił. Podkreślił, że dzisiejsze młode pokolenie uczniów szkół katolickich to dziedzice pięknej karty Kościoła, który uczył pisać, dziewczęta uczył gospodarstwa domowego, zawodu, a przede wszystkim miłości Boga, ojczyzny i drugiego człowieka. - Szkoły katolickie to nie jest wymysł ostatnich lat - dodał.

Abp Kupny nawiązał również do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Zachęcał uczniów do zaangażowania się w przygotowanie święta, w którym udział będzie miał udział również Wrocław. - Będziemy gościć, także tutaj, tysiące młodych ludzi. Trzeba nam się do tego dobrze przygotować. Włączcie się w te prace. Zachęcam was do tego byście wzięli udział w tych ŚDM - przekonywał. Zapowiedział także obchody dnia młodzieży w Niedzielę Palmową 2016 r. Już u progu roku szkolnego zaprosił na godz. 15 do katedry wrocławskiej na wspólne, radosne świętowanie. - Liczę, że razem zaśpiewamy "Hosanna".

Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo ku czci św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy, która w dzieciństwie mieszkała nieopodal kościoła pw. św. Michała Archanioła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama