Nowy numer 48/2020 Archiwum

Radość pomagania innym

W Henrykowie odbyło się uroczyste świętowanie jubileuszu 25-lecia odrodzenia Caritas w archidiecezji wrocławskiej i w Polsce. Przed 17 laty powołany został Dom Opieki Świętej Jadwigi Śląskiej a 10 lat temu utworzono Warsztaty Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II.

Świętowanie rozpoczęła dziękczynna Eucharystia, która była okazją do uwielbienia Boga i przypomnienia o najistotniejszej misji pełniących posługę miłości - Caritas.

Mszy św. przewodniczył ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas. W homilii wspominał, gdy jeszcze jako kleryk, porządkował henrykowskie oficyny. Wtedy dopiero rodziła się idea, by w tym przepięknym pocysterskim klasztorze utworzyć placówkę służącą potrzebującym opieki ludziom chorym i w podeszłym wieku. Dziś, wydźwignięte z ruin opactwo, jest chlubą archidiecezji wrocławskiej.

Dyrektor Caritas wskazywał, jak wiele radości daje pomaganie innym.

- Zbieramy dziś owoce pomysłu, który połączył władze samorządowe i Kościół - kontynuował. - Była to myśl, która kiedyś nas zgromadziła. Kto inny sieje, kto inny zbiera, ale nie możemy zapomnieć, że wzrost daje Bóg i to jemu musimy być wdzięczni.

Ksiądz dyrektor serdecznie dziękował za posługę słowa i sakramentów kapłanom. - Oni dodają podopiecznym, ale i opiekunom siły, by umieć zmierzyć się z cierpieniem - podkreślił. Dziękując podopiecznym wskazał na ich uświęcającą rolę. - Dzięki wam nasza droga do nieba jest krótsza - przekonywał.

Szczególne wrażenie zrobiła procesja z darami. Podopieczni Caritas przynieśli polne kwiaty, świecę, chleb i winogrona, ale również prace uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, których precyzyjne wykonanie zajęło dużo czasu, ale pomogło odzyskać wiarę w siebie i swoje możliwości, mimo ograniczeń związanych z wiekiem czy chorobą.

Drugą częścią świętowania był radosny piknik przy "altanie opata". W pięknie urządzonej przestrzeni, wypełnionej zdjęciami i pracami podopiecznych Caritas, w specjalny sposób uhonorowano przyjaciół, współpracowników i pracowników henrykowskich placówek. Niezwykle miłym był moment, gdy przedstawiciele samorządu wspólnie wyrazili uznanie za pracę podejmowaną w Henrykowie na rzecz potrzebujących. Została ona nazwana powiatowo-caritasową rodziną.

Międzynarodowy charakter świętowania wprowadzili goście z Niemiec. Od kilku lat trwa bowiem współpraca między Domem Pomocy w Henrykowie a Domem Pomocy Caritas Archidiecezji Bamberg w Forheim. Dyrektor placówki Paul Schlund oraz jego zastępca, Izabella Wolny, nie kryli swojej radości  z zaproszenia i tak owocnych kontaktów.

Podopieczni WTZ przygotowali dla gości występ, w którym przypomnieli postać swojego patrona św. Jana Pawła II. Natomiast pensjonariusze Domu Opieki zachęcili wszystkich do ćwiczeń pod okiem rehabilitanta.

Wspólne świętowanie było też okazją do bezpośredniego spotkania się wielu osób, które z ogromną życzliwością wspierają działalność Caritas. Władze samorządowe, dyrektorzy placówek pomocowych, przyjaciele i współpracownicy, którzy najczęściej mają kontakt ze sobą na płaszczyźnie zawodowej, mogli wspólnie usiąść i porozmawiać w zupełnie innych okolicznościach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama