Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Porozumienie Wschód-Zachód" świętowało we Wrocławiu 5. rocznicę założenia.
Powstało w 2010 r. z inicjatywy młodych ludzi w Oławie i we Wrocławiu. Obecnie działa także w innych regionach Polski i poza jej granicami. Misją stowarzyszenia – jak tłumaczą jego twórcy – jest budowanie wzajemnego porozumienia między narodami żyjącymi na Wschodzie i Zachodzie Europy i świata – w kręgu kultury łacińskiej i bizantyjskiej.
„Za braterstwo i pojednanie narodów” – taki napis, umieszczony obok wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej – widnieje na sztandarze stowarzyszenia. Został on uroczyście poświęcony 11 września w prawosławnej katedrze pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy przy ul. św. Mikołaja oraz, 12 września, w kościele pw. NMP Królowej Polski na wrocławskim Jerzmanowie.
– Życzę z całego serca, by w waszym programie, waszych projektach człowiek zawsze był na pierwszym miejscu – mówił ks. mitrat płk. Aleksander Konachowicz na zakończenie cerkiewnego nabożeństwa. Następnego dnia wielką wagę misji stowarzyszenia podkreślał podczas Eucharystii przy ul. Jerzmanowskiej abp senior Marian Gołębiewski.
Abp senior Marian Gołębiewski błogosławi sztandar Maksim Wołosewicz Świętowanie trwało dalej w Domu Przyjaźni Narodów przy ul. Jarnołtowskiej, gdzie uroczyście wręczono sztandar Zarządowi Głównemu. W pobliskim ogrodzie rozpoczęły się występy artystyczne i atrakcje w ramach jubileuszowego festynu. – W sumie w uroczystościach uczestniczyło 300 osób. Część gości przyjechała specjalnie na obchody z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Węgier – mówi Błażej Zając, prezes stowarzyszenia.
Co mówią sami o sobie jego członkowie? „Dążymy do trwałego pojednania Polaków w szczególności z sąsiednimi narodami: ukraińskim, rosyjskim, białoruskim i litewskim, a także ze wszystkimi narodami państw obszaru postsowieckiego, z którymi podzieliły nas minione karty historii. (…) Misję naszą opieramy na nauczaniu Papieża-Polaka św. Jana Pawła II i jego następców na Stolicy Piotrowej oraz Patriarchów Prawosławnych o konieczności braterstwa i pojednania, wzajemnego zrozumienia, dialogu i szacunku między chrześcijanami Wschodu i Zachodu, a także między wszystkimi narodami Europy i świata. O opiekę nad naszym stowarzyszeniem prosimy Matkę Bożą i św. Mikołaja Cudotwórcę, patrona pojednania między Wschodem i Zachodem. W działaniach naszych przyświecają nam święte obrazy Bogurodzicy w Ostrej Bramie w Wilnie i na Jasnej Górze w Częstochowie, w których to miejscach ogromną czcią otaczają Matkę Najświętszą zarówno katolicy, jak i prawosławni, wypraszając wiele łask u Boga”.
Swoje cele realizują m.in. przez wymiany młodzieży, wolontariat młodzieży z krajów byłego ZSRR w Polsce, a także młodzieży z Polski za granicą, wydarzenia kulturalne, koncerty, wyjazdy edukacyjne i szkoleniowe, debaty i seminaria, a także „Dni Młodzieży Europy Środkowej i Wschodniej”.