Abp Józef Kupny dokonał uroczystej instalacji nowego kanonika gremialnego Kapituły Kolegiackiej św. Krzyża, ks. dr. Rafała Kowalskiego.
W Święto Podwyższenia Krzyża św., patronalne dla kapituły świętokrzyskiej, jej członkowie zgromadzili się w kościele pw. św. Krzyża na Ostrowie Tumskim, by uczestniczyć w uroczystej Mszy św. Przewodniczył jej abp Józef Kupny, który najpierw dokonał instalacji nowego kanonika.
Zwrócił się o to do metropolity prepozyt kapituły, ks. Czesław Mazur, przedstawiając pokrótce dzieje tego gremium. Historia kapituły wiąże się z powstaniem kolegiaty ufundowanej przez księcia Henryka Probusa jako wotum po zakończeniu jego sporu z biskupem wrocławskim, Tomaszem II. Istniejąca przy kolegiacie kapituła - której członkiem swego czasu był również Mikołaj Kopernik - została rozwiązana w 1810 r.
- 14 września 1998 r. kard. Henryk Gulbinowicz dokonał jej restytucji. Nowa kapituła liczyła na początku dwóch prałatów, prepozyta, dziekana, 12 kanoników gremialnych i 12 kanoników honorowych de numero oraz nieokreśloną liczbę kanoników honorowych extra numerum - wyjaśniał ks. Cz. Mazur, tłumacząc, że nadszedł czas, by uzupełnić jej skład.
W ramach ceremonii odczytany został dekret abp Józefa Kupnego z 19 marca 2015 r., przyznający ks. R. Kowalskiemu wspomnianą godność. Nowy kanonik złożył wyznanie wiary oraz przysięgę wiernego wypełniania zleconych obowiązków, po czym ucałował księgę Ewangelii.
W homilii pochylił się nad tajemnicą wiary i bycia świadkiem Chrystusa. - Jezus mówi Nikodemowi, że wiara to nie to samo, co wiedza. Znamy ludzi, którzy mają wiedzę o Bogu i Kościele, ale to nie przekłada się na wiarę - zauważył ks. R. Kowalski. - Jezus nie chce nas uczyć o Sobie, On chce dać nam życie… Bóg chce cię na nowo zrodzić, a ty masz mu na to pozwolić.
Nowy kanonik podkreślił, że Jezus nie zrobił mądrego wykładu na temat teologii krzyża, lecz dał się ukrzyżować. Chciał, by jego uczniowie byli świadkami, a nie nauczycielami.
- Kościół jest organizmem, który budują ci, którzy na pewnym etapie swojego życia spotkali Jezusa - mówił, zachęcając zebranych do refleksji: - O czym ja dzisiaj mogę zaświadczyć? Właściwe pytanie brzmi, nie czy my wierzymy, że Bóg istnieje, ale czy On jest pierwszy w naszym życiu.
Warto przypomnieć, że podstawowym celem świętokrzyskiej kapituły jest szerzenie czci Krzyża Jezusa Chrystusa, a także m.in. sprawowanie uroczystych czynności liturgicznych w kolegiacie Świętego Krzyża.