Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Z chlebem i miłością

W całej Polsce trwają "Dni Kromki Chleba Caritas". Wrocławski finał akcji już w sobotę.

Już 19 września wrocławski rynek zaczerwieni się koszulkami Caritas. Zanim jednak barwny korowód przejdzie pod ratusz odbędzie się Msza św. w katedrze. Przewodniczył jej będzie abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej podkreśla, że "Święto chleba" w ramach akcji "Kromka Chleba Caritas" ma zwrócić uwagę mieszkańców miasta na głodnych i potrzebujących.

- Dzisiejsze tempo życia jest tak duże, że wielu, którzy chcieliby pomóc, nie znajduje na to czasu, ale również nie wie gdzie skierować swoje działanie. Ta akcja ma więc również pokazać miejsca, w których realizujemy nasze przedsięwzięcia - wyjaśnia.

Konkretne przykłady? W archidiecezji działają dwie jadłodajnie prowadzone przez Caritas. Ta we Wrocławiu wydaje ok. 500 posiłków dziennie. W Oławie z możliwości najedzenia się do syta korzysta ok. 150 osób. Trudno zliczyć np. bochenki chleba rozdawane przy okazji obiadów. Ks. Amrogowicz zaznacza, że to wciąż niewystarczająca ilość. Mimo, że w Polsce żyje się przeciętnemu Polakowi lepiej jak jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu, to jednak grupa ubogich nie maleje.

"Święto chleba" ma jeszcze dwa inne wymiary. Pierwszy z nich to wysłanie w kierunku społeczeństwa informacji, że jest możliwość niesienia realnej i wymiernej pomocy innemu człowiekowi. Tu nie chodzi tylko o zasobność portfela, ale również o możliwość podzielenia się swoim czasem w ramach wolontariatu. Drugim jest integracja tych, którzy w działania Caritas są zaangażowani w różnych ośrodkach miejskich i parafialnych.

Oto zaproszenie na "Święto chleba":

Zaproszenie Dni Kromki Chleba Caritas
Caritas Wroclaw
Program wydarzeń:

  • 10.00 -  uroczysta Eucharystia w Archikatedrze Wrocławskiej,
  • 11.15 - wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas, Szkolnych Kół Caritas oraz nasi podopieczni wraz z opiekunami przemaszerują w radosnym korowodzie na Plac Solny (prosimy o przyniesienie transparentów, szarf, balonów i włożenie koszulek Caritas),
  • 12.00 - obchody na Placu Solnym,
  • 12:15 - W ratuszu odbędzie się specjalna konferencja z elementami warsztatowymi  dla wolontariuszy PZC na temat: "Jak rozmawiać z cierpiącymi". Spotkanie poprowadzi znany vloger i działacz charytatywny, ks. dr Jan Kaczkowski, który sam zmaga się z chorobą nowotworową.

W programie przewidziano różnorodne formy artystyczne, związane z tematyką chleba i miłosierdzia, przedstawione przez naszych podopiecznych z Warsztatów Terapii Zajęciowej, placówek opiekuńczych i zaprzyjaźnionych szkół.  W rozstawionych namiotach można będzie się zapoznać z wieloma dziełami pomocy dla najuboższych prowadzonymi zarówno przez Caritas jak i MOPS. Centralny punktem będzie stół z chlebem, wokół którego wszyscy się spotkamy. Nie zabraknie też gorącej zupy i atrakcji dla dzieci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama