Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 2014 został uhonorowany w Auli Leopoldina we Wrocławiu.
– Podczas dzisiejszej uroczystości nadajemy tytuł wybitnemu twórcy niebieskiej optoelektroniki i energooszczędnych diod świecących (LED), laureatowi Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 2014 – mówił prof. Marek Bojarski, rektor UWr. – Mam zaszczyt poinformować, że na wniosek Rady Wydziału Fizyki i Astronomii, Senat Uniwersytetu Wrocławskiego dnia 25 marca 2015 roku, po zapoznaniu się z recenzjami przygotowanymi przez profesora Jacka Baranowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego oraz profesora Sylwestra Porowskiego z Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk, nadał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego profesorowi Shuji Nakamurze z University of California w Santa Barbara, za wybitne osiągnięcia naukowe oraz współpracę z naszą uczelnią.
– Z wdzięcznością przyjmuję to wyjątkowe wyróżnienie. Czuję się zaszczycony, że mogę być częścią tego wyjątkowego uniwersytetu – stwierdził prof. Nakamura, podkreślając ponad 300-letnią tradycję wrocławskiej uczelni oraz fakt, że jest z nią związanych jest aż 11 noblistów. – To pierwsze takie wyróżnienie dla mnie w Europie.
Prof. Detlef Hommel przedstawił zalety oświetlenia LED. Podkreślił, że prof. Nakamura – nowy doktor honorowy UWr – nie bez przyczyny nazywany jest ojcem chrzestnym niebieskiej optoelektroniki, gdyż jego zasługi są ogromne. Co ważne jest on nie tylko wybitnym naukowcem, ale także uzdolnionym inżynierem i praktykiem. Przykładowo w Filadelfii, gdzie władze wprowadziły oświetlenie LED w ramach sygnalizacji miejskiej, w ciągu 5 lat zaoszczędziły na oświetleniu 5 mln dolarów. Zaznaczał jednak, że dzisiaj nadal produkcja LED jest droga, dlatego naukowcy dążą do zmniejszenia kosztu ich produkcji.
Uroczystość spleciona była z inauguracją Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Prof. Kazimierz Orzechowski przypomniał, że już drugi raz na festiwalu obecny jest noblista.
Profesor Shuji Nakamura urodził się w 1954 r. na japońskiej wyspie Shikoku. W 1979 r. ukończył studia na wydziale „Electronic Engineering” na Uniwersytecie w Tokushimie. W tym samym roku rozpoczął pracę w Nichia Chemical Industries Ltd., mało znanej wówczas firmie. Rok 1988 spędził na Uniwersytecie stanowym Florydy, jako wizytujący naukowiec. Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych Nakamura prowadził badania nad związkami azotku galu (GaN). Jako pierwszy, w latach 1991–1993, wyhodował InGaN o wysokiej jakości, który stanowi składową aktywną we wszystkich obecnych niebiesko-zielonych diodach LED. Bazując na tym osiągnięciu oraz na wynalazku przewodnictwa dziurowego w GaN na skalę przemysłową, w 1994 r. zaprezentował pierwsze niebieskie diody LED. W tym samym roku obronił pracę doktorską na uniwersytecie w Tokushimie. Dwa lata później wytworzył pierwszą diodę laserową w obszarze niebiesko-fioletowym. Osiągnięcia Nakamury nie zostały jednak docenione przez Nichia Corporation, postanowił więc opuścić Japonię (1999) i został profesorem na Uniwersytecie Kalifornskim w Santa Barbara (UCSB) w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracuje do dziś.