Nowy numer 48/2020 Archiwum

Caritas w sprawie uchodźców

Wrocławska Caritas wydała dziś oświadczenie dotyczące uchodźców ze względu na zamieszanie związane z wcześniejszymi doniesieniami medialnymi. Na pl. Solnym odczytał je dyrektor, ks. Dariusz Amrogowicz.

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej informuje, że w Sulistrowiczkach w Centrum Szkolenia Wolontariatu nie przebywają w tym momencie żadni uchodźcy.

Caritas Polska zadeklarowała chęć rozpoczęcia współpracy z Rządem RP oraz z Urzędem do Spraw Cudzoziemców, w celu zorganizowania niezbędnej pomocy dla uchodźców, w tym ewentualnego przyjęcia ich w ośrodkach Caritas rozmieszczonych w całym kraju.

Ponadto informujemy, że Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zadeklarowała pomoc tylko uchodźcom spełniającym kryteria do przyznania pomocy wskazane przez Komisję Europejską, przy jej pełnym finansowaniu oraz z poszanowaniem przepisów powszechnie obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej, jak również uwzględniając możliwości społeczności lokalnej.

Tym samym warunkiem koniecznym do skorzystania z pomocy jest posiadanie niezbędnych dokumentów potwierdzających legalność pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz skierowanie uchodźców przez administrację publiczną do ośrodków Caritas.

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej informuje, że posiada do ewentualnego przyjęcia potencjalnych uchodźców na terenie Powiatu Wrocławskiego maksymalnie 100 miejsc w zależności od wielkości rodzin. Miejsca te zostały przygotowane w Centrum Szkolenia Wolontariatu, mieszczącym się w Sulistrowiczkach przy ul. Świdnickiej 18, 55-050 Sulistrowiczki. Obiekt ten posiada 16 pokoi 2, 3, 5, 6, 8-osobowych.

W ostatnich dniach otrzymaliśmy wiele sygnałów, z jednej strony pełnych obaw i lęku wobec uchodźców, z drugiej  bardzo konkretnych ofert wsparcia i pomocy, które zaoferowały nam parafie, wspólnoty, firmy i osoby prywatne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama