Politechnika Wrocławska patentowym liderem kolejny rok - wynika z najnowszego raportu Urzędu Patentowego RP.
Tylko w 2014 r. uczelnia dokonała 153 zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych oraz uzyskała 123 patenty i prawa ochronne na wzory użytkowe.
Wśród wynalazków, które zostały zgłoszone w poprzednim roku przez naukowców Politechniki Wrocławskiej, znajduje się m.in. tester gruntowy. To nowatorskie urządzenie bada dynamiczny wpływ podwozi pojazdów terenowych na wytrzymałość i odkształcenia gruntów.
Dzieło pracowników Wydziału Mechanicznego: prof. Piotra Dudzińskiego i mgr. inż. Damiana Stefanowa zostało docenione już w 2014 r. na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.
Z pracy naukowców PWr coraz częściej korzystają przedsiębiorcy. Na przykład firma Bioavlee Sp. z o.o., zajmująca się nowoczesnymi technologiami rozpoznawania szczepów bakterii, wdrożyła wynalazek pracowników Wydziału Podstawowych Problemów Techniki: prof. Haliny Podbielskiej i dr. inż. Igora Buzalewicza. Opatentowali oni sposób badania kolonii bakterii hodowanych na podłożach stałych oraz układ optyczny do ich badania.
– Także kilkanaście innych rozwiązań, które w 2014 roku zostało zgłoszonych do Urzędu Patentowego, doczekało się już komercjalizacji – mówi Katarzyna Paprzycka, rzecznik patentowy z Działu Własności Intelektualnej i Informacji Patentowej PWr.