Nowy numer 42/2020 Archiwum

Ze św. Wacławem

Polsko-czeskie forum - organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w ramach XXVI Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej "Bądźmy rodziną" - odbyło się we Wrocławiu.

– Czesi wyprzedzili nas. To od naszych południowych sąsiadów przyjęliśmy chrzest w rycie zachodnim, łacińskim – przypominał abp Marian Gołębiewski podczas Mszy św. inaugurującej forum. Mówił o św. Wacławie, czeskim królu, który zabiegał o utrwalenie chrześcijaństwa w swoim kraju. Śmierć poniósł już 929 r. – męczeńską krwią znacząc początki państwowości na ziemiach czeskich.

Arcybiskup przywołał chrzest Mieszka I i jego żonę, czeską księżniczkę Dobrawę, a także św. Wojciecha – patrona Polski, który również przecież pochodził z Czech, a odegrał ogromną rolę w dziejach tworzącego się państwa polskiego. – W ciągu wieków różnie układały się nasze relacje, ale nie można ich widzieć zbyt ponuro – zauważył abp Gołębiewski, przypominając m.in. czas, kiedy Dolny Śląsk należał do Korony Czeskiej. Do dziś możemy podziwiać zabytki noszące ślady wpływu czeskiego baroku na Śląsku.

Msza św. w kościele uniwersyteckim koncelebrowana był a przez ks. Arkadiusza Krziżoka oraz ks. Mariana Lewickiego z czeskich Polic nad Metują. Tuż po niej rozpoczęło się forum pod honorowym patronatem Konsula Honorowego Republiki Czeskiej We Wrocławiu. Po wystąpieniu Henryka Kocha, przewodniczącego Rady Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” we Wrocławiu wykład wygłosił prof. dr hab. Marek Rembierz („Rodzinna Europa na pograniczu kultur, narodów i religii – między zróżnicowaniem a jednością”), a następnie rozpoczęła się debata moderowana przez Juliana Golaka, przewodniczącego komitetu organizacyjnego Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama